Правителството на САЩ спря превод на 2 млрд. долара от JPMorgan от несанкционираната руска банка Газпромбанк към най-голямата турска банка, държавната Зираат, предназначени за изграждането на ядрена централа на “Росатом“ в Турция.
Истинската цел на плащането е била да се прикрие избягването на санкции от страна на Русия, съобщава The Wall Street Journal.
Според източници схемата включва високопоставени руски служители, включително управителя на Банката на Русия Елвира Набиулина, и турски служители от обкръжението на президента Реджеп Ердоган, включително един от най-близките му съветници, ръководителят на турското национално разузнаване Ибрахим Калън.
Според плана Газпромбанк, една от най-големите банки в Русия, която не беше под санкциите на САЩ по това време, трябваше да предостави заем от около 9 милиарда щатски долара за изграждането на АЕЦ “Аккую“, която се изгражда от Росатом, руската държавна корпорация за атомна енергия.
Парите трябвало да бъдат преведени през две американски банки – JPMorgan и Citigroup – по сметката на атомната електроцентрала в Зираат, най-голямата държавна банка в Турция, а след това да бъдат пренасочени към сметките на руски компании в същата кредитна институция.
В този случай, както отбелязва WSJ, Москва можеше да избегне необходимостта от извършване на допълнителни транзакции през Съединените щати. Заемът е тайно финансиран от Банката на Русия. Интересът на Турция към схемата се обяснява с факта, че страната може да привлече доларите, необходими за борба с нарастващата инфлация.
WSJ подчерта, че Русия е прехвърлила над 5 милиарда щатски долара на Турция през лятото на 2022 г. Това обаче привлече вниманието на Министерството на правосъдието на САЩ, което блокира друг транш от 2 милиарда щатски долара чрез JPMorgan. Тези средства бяха замразени и през 2024 г. прокурорите започнаха да се опитват да конфискуват парите чрез гражданско дело, но администрацията на президента Джо Байдън спря процеса поради опасения, че това ще влоши отношенията с Турция.
“През 2024 г. американските прокурори се подготвиха да се опитат да конфискуват парите на основание, че те са постъпления от избягване на санкции, пране на пари и банкови измами. Но според хората те са били блокирани в последния етап от управлението на Байдън, тъй като Белият дом е искал да избегне разгневяването на Турция - жизненоважен, но понякога спорен съюзник на САЩ“, се казва в статията.
Ядрената енергия на руската “Росатом“ е евтина и помага на държавите да диверсифицират доставките си, но руският държавен енергиен гигант може потенциално да използва тази зависимост за шпионаж, изнудване и избягване на санкции.
Представител на администрацията на Тръмп посочи, че „правителството на САЩ ще продължи да преразглежда своите санкционни режими и ще действа срещу хората, които се опитват да ги заобикалят“.
Руският държавен енергиен гигант “Росатом“ оперира по целия свят и действа като „чадър“ за множество организации, които формират подразделения, произвеждащи ядрено гориво, реактори, електроенергия, ядрени боеприпаси, оборудване за ядрената индустрия и химически продукти.
Методът на “чадъра“ се използва, за да помогне на Русия да избегне санкциите.
Приблизително 4% от компаниите в структурата на “Росатом“ попадат в обхвата на санкциите, заяви Елена Лапенко от мозъчния тръст DiXi Group пред Kyiv post. Някои от тези юридически лица могат да се наричат изследователски институти, но внасят компоненти с двойна употреба за военните, добави тя.
Елвира Набиулина, управител на руската централна банка, и други високопоставени руски служители установиха път за създаване на офшорен доларов резерв за финансиране на руските интереси извън полезрението на Америка, твърди The Wall Street Journal.
Всички парични преводи в долари изискват операции чрез банки посредници.
“Русия и Турция се споразумяха, че необхванатата от санкции Газпромбанк, банковото подразделение на руската държавна газова компания, ще отпусне около 9 млрд. долара на ядрената централа, изграждана от „Росатом“, която също не е под санкциите. Това, което не беше разкрито е, че Банката на Русия тайно финансира заема, а ядреният проект не е единствената му цел“, допълва изданието.
От Газпромбанк преводът е бил изпратен на турската държавна банка Зираат чрез американски посредници.
Според плана на Москва атомната централа можеше да предаде долари на руски фирми, които също имаха сметки в най-голямата турска банка, държавната Зираат.
През лятото на 2022 г. Газпромбанк изпрати 3 млрд. долара чрез Citi към депозитите на атомната централа в Зираат. Малко повече от 2 млрд. долара минаха през JPMorgan.
Държавният департамент на САЩ забеляза плащанията, започна разследване и блокира достъпа на 2 млрд. долара до Турция, като замрази средствата.
“Белият дом и Държавният департамент бяха притеснени“, защото администрацията на Байдън се опасяваше, че замразяването може да подкопае сътрудничеството с правителството на Ердоган в усилията за стабилизиране на Сирия и войната в Газа.
Министерството на правосъдието подозира, че един от висшите лейтенанти на Ердоган, директорът на разузнаването Ибрахим Калин, е замесен в плащанията през 2022 г.