Финансовите министри и управителите на централните банки на групата на 19-те най-големи икономики в света плюс Европейския съюз (Г-20) ще се срещнат в Лондон на 2 април, за да обсъдят възможните начини за съживяване на световната икономика, съобщи Associated Press.
Пресечните точки и различията на отделните страни будят все по-силен интерес с оглед на необходимостта от съставянето на общ план за излизане от икономическата криза.
Главното различие между страните от Групата на двайсетте се състои в дискусията дали да се противодейства на икономическата криза с финансови стимули или е по-правилно да се направи реформа в системата на финансовите регулаторни органи.
Президентът на Световната банка Робърт Зелик смята, че 2009 г. може да бъде изключително опасна за световната икономика и прикани към по-бързото приемане на съвместни мерки за борба с икономическата криза. Той очаква, че световната икономика ще се свие с 1-2% през тази година и допълва, че прилагането на фискални стимули без подходяща реформа, каквато би било изчистването на токсичните активи от балансите на банките, би било безполезно.
Различията между приоритетите на лидерите на ЕС и САЩ изглеждат все по-големи ден преди началото на предварителната среща на Г-20 и будят съмнения, че разговорите ще доведат до приемането на общи мерки.
Лидерите на страните от ЕС вярват, че реформата в регулацията на финансовите пазари ще има по-силен ефект, докато САЩ наблягат на необходимостта от нови и по-големи фискални стимули, с които да се насърчава потреблението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.