IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Икономиката ни е неефективнa: Планината от дългове ще създаде проблеми

Д-р Боян Иванчев, финансист и преподавател в УНСС, пред Bloomberg TV Bulgaria

Bloomberg TV Bulgaria

Bloomberg TV Bulgaria

България емитира голяма емисия облигации с матуритет 9 и 13 годни. Емисията е на стойност 4 млрд. евро, като доходността на по-краткосрочните е 125 базисни пункта над суаповите нива, а на 13 годишните 75 базисни пункта. Ако България получи одобрение и позитивен конвергентен доклад, това би намалило кредитния риск на страната и би направило дълга по-евтин. За това евентуален по-добър ход би било да се емитира дълг след тази новина, тъй като в момента цената на българския дълг е сравним с тази на гръцкия, докато Гърция е страна с около 160% дълг към БВП, но е член на еврозоната, това коментира д-р Боян Иванчев, финансист и преподавател в УНСС, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков. 

По данни на БНБ обемът на жилищните кредити се увеличава с 12,1% на месечна база и с 11,5% на годишна база за март месец. Събеседникът обясни, че има ясна зависимост между евтините ипотечни кредити и поскъпването на жилищата. В момента нивото на ипотечните кредити е около 27 млрд. лева, а на потребителските около 20 млрд.

„От една страна увеличаваме заплатите, пенсиите и външния дълг, от друга страна на час средната добавена стойност в България на зает в промишлеността е малко над 40 лева. На месец това прави добавена стойност от около 6500-7000 лева. Това е много малко. Нашата икономика не създава висока добавена стойност.“

Гостът допълни, че ниската добавена стойност и икономика, стимулирана от вътрешното потребление и дълг често водят до лоши резултати. В момента ЕС преструктурира сектора на отбраната си, което може да подхрани и българската военнопромишлена индустрия. Иванчев обясни, че дори и силен сектор за страната, военната промишленост няма да успее да поддържа икономиката, ако се стигне до външен шок, който би довел до ръст на безработицата и съответно затруднение на обслужване на заемите.

„Средната цена на емитирания български дълг е 3%. 15 млрд. лева (общ външен дълг) – това са 450 млн. лева нови лихви на година. Трябва да бъде създадена стойност, която да бъде обложена, която да генерира пари, за да бъдат изплатени тези лихви.“

Водещите сектори с най-висока добавена стойност у нас са ИТ бранша, производството на автомобилни компоненти и военната промишленост. Чуждестранните инвестиции могат да стимулират икономиката, но е трудно да бъдат привлечени след дългия политически хаос в страната.

„Има голяма част от българския бизнес, който е изцяло неефективен, създава много ниска добавена стойност с демотивирани работници и бизнесмени, които не допринасят за бъдещето на модерната българска икономика.“

Политиките на Тръмп и влиянието на долара

В САЩ изглежда, че президентът Доналд Тръмп следва икономическата си програма, залагайки на експертното мнение на екипа си, въпреки че мнозина го критикуват, че действа сам. Тръмп се опитва да намали всички излишни разходи, тъй като дългът на САЩ е на притеснителни нива.

Съществуват и спекулации, че републиканецът цели да девалвира долара, което би довело до по-евтин дълг и стимулирало потреблението на американски стоки в страната и в света. Китай изглежда изключително спокоен на търговския хаос, тъй като знае, че стоките ще стигнат американските пазари през страни като Мексико, Канада или Великобритания, избягвайки огромните мита.

Геополитическите опоненти на САЩ целят да детронират долара като основна разплащателна валута, но това изглежда непосилна задача.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата