Броят на нелегалните производители на вино у нас
е толкова голям, че те могат да преработват половината от произвежданото грозде, каза днес на пресконференция председателят на Националната лозаро-винарска камара Никола Николов, цитиран от БТА.
Според него именно заради дъмпинговите цени на тези
производители-пирати цените на нашите вина на външния пазар преди три години са достигнали изключително ниски стойности.
Според Николов в последните няколко месеца Агенцията по
лозата и виното е направила много по отношение на контрола върху производството и пазара на вина и много от нелегалните фирми са били отстранени.
Проверките установиха, че някои от тези фирми
продават на пазара например пелин, в който няма и капка вино, коментира Никола Николов. Той отказа да съобщи имената на по-големите от тях с аргумент, че това е в правомощията на Агенцията по лозата и виното.
По данни на Николов и през миналата година се е запазила
тенденцията за повишаване на средните цени на продаваните на външните пазари български вина. През 2003 година цената се е повишила с 10 процента, за миналата година още не е изчислен процентът.
Увеличава се износът на български вина за страните от
Европейския съюз (ЕС). По данни на Националната лозаро-винарска камара до миналата година страната ни е изпълнявала едва 25 на сто от квотите за износ.
През миналата година квотата за износ на бутилирани вина е била изпълнена 48 процента, като са изнесени 23,5 млн. литра от тях, за наливни вина - 35 процента, като са изнесени около 7 млн. литра, а за пенливи вина
изпълнението е било 29 процента, като са изнесени 53 000 литра.
Намалял е износът за Великобритания. Значително се е увеличил износът за Русия през 2004 година - над 28 млн.литра на стойност 23,3 млн. долара по предварителни
данни. През 2003 година износът за руския пазар е бил 21 млн. литра на стойност 15,8 млн. долара.
Националната лозаро-винарска камара е предприела
необходимите действия за възстановяване на собствеността върху редица наши търговски марки, предлагани на руския пазар, каза Николов.
Българските винарски фирми участват приоритетно на
международните изложения на вино в Дюселдорф, Лондон и Русия, съобщи още председателят на Националната лозаро-винарска камара.
Според него през следващите 4-5 години на пазара ще има
много видим скок в качеството на предлаганите вина, защото те ще са направени от засяваните през последните години нови лозя.
И сега вече има качествени вина от новите лозя, на много добри цена, те са от много качествени сортове грозде, в по-голямата си част са собственост на винарските заводи и те спазват най-добрите технологии при отглеждането на гроздето, коментира Николов.
По негови данни в последните години у нас се засаждат средно 45-55 000 декара нови лозя годишно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.