Продажбите и цените на съществуващи домове в САЩ през април достигнаха нов исторически максимум. През месеца са се продали 7.18 млн. еднофамилни къщи, което е ръст от 4.5% в сравнение с предходния месец, когато продажбите са били в размер на 6.87 млн., съобщи Investor.bg.
Анализатори коментират, че силният ръст в продажбите се предопределя от все още сравнително ниските лихви по ипотечни кредити в страната, което оказва възходящ натиск върху цените на недвижимите имоти и допълнително нагорещява и без това нажежения пазар на имоти в САЩ.
Средните разходи за покупка на жилище са се повишили до 206 000 долара, което е нов исторически максимум и е с 15.1% повече в сравнение със същия месец на миналата година.
В същото време това е и най-високият месечен ръст в цените на недвижими имоти в САЩ от ноември 1980 година и кара някои анализатори да смятат, че цените на имотите в САЩ могат да се балонизират подобно на тези на акциите от технологичния бум през 2000 година.
Силното повишение на цените на имотите навежда някои анализатори и на мисълта, че Fed може и да прибегне до по-агресивно повишение на лихвите, след като досегашните осем повишения от юни миналата година не са довели до охлаждане на пазара на недвижими имоти.
Тези опасения обаче бяха разсеяни в известна степен вчера след направените официални коментари, че на този етап няма нужда от по-агресивно повишение на лихвите, но ще се следи цената на петрола за по-нататъшен инфлационен натиск.
Вчера щатските индекси приключиха деня разнопосочно, като Dow Jones се понижи минимално с 19.88 пункта до 10 503.68 пункта, а технологичният Nsasdaq добави 0.2% към стойността си до ниво от 2061.61 пункта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.