„Не сме преговаряли за заем с България“, заяви ръководителят на мисията на Международния валутен фонд /МВФ/ у нас Бас Бекер.
Според него световната икономическа криза е намалила наполовина ръста на кредитите, като износът на България е бил засегнат от рецесията в страните, които са й търговски партньори.
„Като резултат, в икономиката в момента има рецесия“, заяви Бекер, цитиран от БГНЕС.
Брутният вътрешен продукт за второто тримесечие е с 4,9 % по-нисък от преди година.
Инфлацията е намаляла до 1.3 % през август.
Според прогнозите на фонда БВП ще се свие тази година с 6,5 процента, а през следващата година - с 2,5 %.
„През последните 7 месеца фискалната политика на България не е била съобразена с новия икономически климат, доходите са намалели с 10% в сравнение с предишната година, а разходите са се увеличили с 24 %“, каза още той.
Като резултат фискалният резерв от 6,3 % през миналата година се е превърнал в дефицит от 0,6 % от БВП.
„Без адекватни мерки във фискалния дефицит за 2009 г. той може да се увеличи с повече от 3,5 % до края на годината“, предупреди Бекер.
„Новото правителство е решено да приложи строги фискални мерки, за да постигне балансирани бюджети през 2009 и 2010 г.
Приветстваме мерките за свързване на контролните системи на Национална агенция по приходите и Агенция „Митници”, като другите мерки са увеличаването на минимума от резерв в пенсионната система, както и увеличаването на акцизите“, заяви още той.
По думите му, в плановете за 2010 са включени намаляване на разходите в публичния сектор, оптимизиране на администрацията, увеличение на пенсиите в зависимост от икономическия ръст, замразяване на заплатите, намаляване на финансираните от държавата в публични инвестиции, за сметка на по-високо усвояване на европейските фондове.
„Тези мерки са краткосрочни, но без радикални реформи в различните сектори дългосрочни резултати не могат да се очакват“, предупреди Бекер и добави, че благодарение на стабилната позиция на Българската народна банка тя е в състояние да предпази от развиване на лоши кредити в страната.
Според официалната статистика заплатите в публичния сектор за второто тримесечие са се увеличили със 17 % спрямо миналата година, а в частния сектор - с 14,3 %.
Дългосрочните структурни промени са ключа за извеждането на икономиката към по стабилен ръст за в бъдеще.
”Приветстваме въведените от новото правителство мерки, въпреки че постигането на балансирани бюджети ще е голямо предизвикателство”, допълни още представителят на мисията на МВФ.