IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Стръмни препятствия пред МВФ по пътя към нов световен ред

Годишните срещи на МВФ и Световната банка показаха нови икономики като Китай и Индия

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Международният валутен фонд (МВФ), израствайки от разбойник в спасител през пламъците на световната икономическа криза, се сблъсква със стръмни препятствия в опита си да се трансформира в шампиона на новия световен ред, предаде АФП в обширен анализ.

Годишните срещи на МВФ и Световната банка в Истанбул миналата седмица демонстрираха новооткритата сила на големи развиващи се икономики като Китай и Индия.

Само седмица по-рано най-големите от тези държави се присъединиха към седемте най-богати на срещата на върха на Г20 в Питсбърг, договаряйки рамка за устойчиво възстановяване и реформа на финансовата система, която в значителна степен засили отговорностите на МВФ.

Преди най-голямата криза да удари преди година, МВФ се възприемаше основно като нерелевантен и неефективен, и бе мразен по света заради тежките условия на отпусканите кредити.

Управляващият директор на фонда Доминик Строс-Кан заяви, че срещите в Истанбул ще доведат до "нов МВФ", институция, въоръжена, за да подпомогне създаването и да поведе световната икономика на 21-ви век.

Но когато годишните срещи приключиха в сряда, фондът бе далеч от изпълнението на тази трудно изпълнима задача.

Остана въпросът за разпределението на квоти и за тежестта на гласуване между 186-те члена, която в момента дава повече тежест на някои европейски държави и по-малко на развиващи се като Китай и Бразилия.

Въпреки че определящите политиките на фонда одобриха препоръките на Г20 за квотите, остава да се види кои страни ще предадат малко сила на гласа и кои ще получат повече такава, с преговори, които се предвижда да продължат до 2011.

Строс-Кан отбеляза, че само "36 от необходимите 111 държави са приели законодателството, с което се въвеждат квотите и реформата на гласовете на практика.

МВФ също пое ангажимента да реформира управлението на институцията, традиционно ръководена от европеец.

Сега управляващият директор и главният икономист са французи, заместник-управляващият директор е, както винаги, американец и САЩ, като най-големият участник, има ефективно право на вето.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата