Приети на второ чете промени в Закона за ползване на земеделските земи предизвикаха множество коментари, а и яростни спорове в залата на Народното събрание в четвъртък.
Според опозицията измененията са лобистки и нарушават правото на частна собственост.
Investor.bg потърси разяснения от експерти относно новите законови разпоредби и какво ще е влиянието им върху собствениците и ползвателите.
Първото и най-важно уточнение, което трябва да се направи, е, че собствеността върху имотите няма да се отнема само заради неподадена декларация, каквито опасения бяха изказани от пазарни наблюдатели и читатели на Investor.bg.
По силата на приетите изменения земеделските земи, за които няма сключени договори за аренда и наем и не са подадени декларации за обработка от собствениците им, ще се разпределят за обработка между ползвателите пропорционално на площта и съобразно начина на трайно ползване на земята в съответното землище.
Например, ако в едно землище се обработват 5 хил. дка, като трима арендатори имат договори за аренда и наем за общо 3 хил. дка (съответно по 500 дка, 1000 дка и 1 500 дка), то останалите 2 хил. дка ще бъдат разпределени за обработка пропорционално между тримата арендатори.
Тоест с промените в закона се спира практиката кметът на общината да решава кой да обработва тези 2 хил. дка. След промените първият арендатор в нашия пример (с 500 дка), ще има право да обработва 1/6 от останалите 2 хил. дка.