Европейският съюз може и да е излязъл от най-тежката криза от 30-те години насам, но положението в отделните страни от съюза не е едно и също, предупреди АФП.
Комбинираните данни от третото тримесечие показват, че ЕС е последвал Япония и САЩ, като се връща към растеж.
Общият ръст на икономиката в съюза е 0,2% след пет тримесечия на свиване. Сред новите страни-членки на ЕС само Полша е отбелязала икономически растеж тази година.
„Страните от Централна и Източна Европа остават силно зависими от Западна Европа, която е много по-силна икономически. В резултат тяхното бъдеще зависи от възстановяването в западна Европа“, смята полският анализатор на PricewaterhouseCoopers Витолд Орловски.
„Страни като България и Балтийските страни, които са силно зависими от чужд капитал, страдат най-тежко. Те рискуват катастрофа и все още са загрижени за стабилността на националните валути“, добави той.
„Полша, Чешката република и Словакия, които направиха по-малко грешки, могат да гледат на бъдещето по-спокойно.
По отношение на растежа Източна Европа ще изостава зад останалата част от света“, предупреждава Ерик Берглоф, главен икономист на Световната банка за възстановяване и развитие.
„През следващите няколко години това ще бъде регионът с най-нисък икономически ръст“.
България е показала най-лошото си постижение от началото на кризата, като икономиката се сви с 5,8% през третото тримесечие в сравнение с 2008 г. Анализаторите смятат, че възстановяването е малко вероятно преди 2011 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.