В началото на 17 в. Каролус получава всяка седмица по пощата новини за събитията в Европа. За да покрие таксите за тази услуга, той преписва информациите и ги продава на заможните си съграждани, като създава абонаментна система.
Когато през 1605 година купува печатница в Страсбург, той започва да издава седмичник от четири страници на немски, който става първият печатен вестник в историята.
До края на 20 в. историците смятат, че първият печатен вестник излиза през 1609 година. Документи, открити в общинските архиви в Страсбург обаче, преместват тази дата с четири години напред.
"Земен трус на Родос, половината град е разрушен", "Кралят (Анри IV) се намира във Фонтебло със съпругата си, която отново е бременна", "Шведският крал отново завзе Перно"... - това са само някои от заглавията във вестника. Изданието споменава и за очилата, изобретени от Галилей, "с които може да се види нещо на разстояние 30 мили сякаш е съвсем наблизо".
Историците подчертават, че Каролус е издател, а не автор или редактор на публикуваните текстове. Той пресъздава точно телеграмите на кореспондентите, които са изпратени отначало в пет европейски града - Кьолн, Рим, Венеция, Виена и Прага.
Каролус успява да издава вестника си до 1681 година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.