В допълнение към това, местата на продажба (ПОС терминалите), приемащи смарт карти, са се увеличили с 40% за същия период. До края на 2004 г. в района на Централна и Източна Европа, Близкия изток и Африка е имало 1.8 милиона Виза карти с чип и 161 000 ПОС терминала, адаптирани да ги приемат.
До неотдавна преминаването на България към технологията на чипа беше сравнително ограничено и по бавно, отколкото в други държави – кандидатки за членство в ЕС, като например Хърватска. Напоследък в това отношение се наблюдава промяна, интересът към смарт се засилва и българските банки работят съвместно с Visa, за въвеждане на чип технологията на пазара. В момента се разработват няколко проекта за придобиване на право на издаване и експлоатация на АТМ и ПОС. Една банка вече е лицензирала своята АТМ мрежа за приемане на карти с чип. Успешният процес на въвеждането на чипа ще постави България наравно с напредналите страни – членки на Европейския съюз.
“Нарастващият интерес и проектите, стартирали в България, са много обнадеждаващи и демонстрират разбирането на нашите банки–членове за новите тенденции и потребности в областта на безкасовите плащания” – каза Каталин Крету, Мениджър за България и Румъния, Visa International CEMEA. “Това е един от начините да се развие българската икономика и да се подкрепи прехода й към модерна икономика на европейска държава. Първата българска операция с помощта на чип карта ще бъде важен момент за развитието на пазара. Ние сме поели ангажимент да работим съвместно с всички свои банки–членове, за да направим картовия пазар по сигурен за всички, участващи в процеса: банките, които издават карти, търговците, които ги приемат, и картодържателите, които ги използват.”
Смарт картите съдържат подобрени характеристики за защита, като кодиране на данните с цел предотвратяване на неоторизирана употреба и следователно са по неподатливи на измама или фалшифициране. Те също така са защитени с персонален идентификационен номер (ПИН), известен само на картодържателя. Операциите със смарт карти са по-бързи, могат да се оторизират офлайн и обслужването на клиентите е по добро.
Преди месец Visa International започна въвеждането на чип технологията в Румъния, като първата придобиваща институция беше Румънската търговска банка. Румъния стана и най новият член на групата потребители на карти с чип, след като проведе успешно първата местна операция със смарт карта през април тази година. Сърбия и Черна гора е един от най напредналите в това отношение пазари в Централна Европа. Там има 2 активни издателя на смарт карти и 4 придобиващи институции. В момента на този пазар се използват 140 000 Visa карти с чип.
Visa International е водещата търговска марка в сферата на плащанията в света, с обем на продажбите чрез карти в размер на повече от 3 милиарада долара. Visa се приема в повече от 150 държави.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.