Гърция обави, че е постигнала споразумение с ЕС и Международния валутен фонд за спасяването на икономиката си.
Премиерът Георгиос Папандреу обяви, че избягването на фалит е най-важният приоритет, но страната трябва да направи „големи жертви”.
Подробности за сделката и мерките, които Атина ще предприеме, ще бъдат обявени по-късно.
„Червената линия на нашата страна е да избегнем фалита”, обави Папандреу, добавяйки, че никой не си е представял размера на дълга, оставен от предишното правителство.
„След днещното ни решение гръцките гражани ще трябва да направят големи жертви”, каза гръцкият премиер.
Финансовите министри на страните от еврозоната ще се съберат по-късно днес в Брюксел, където се очаква да одобрят параметрите на сумата на кредита за Гърция. В отговор Атина се очаква да въведе нови мерки за свиване на разходите, включващи повишаване на данъците и намаляване на пенсиите и заплатите в публичния сектор.
Страните от еврозоната бързат със спасяването на Гърция заради опасения, че нейната дългова криза може да повлече и други държави, въвели еврото.
Очаква се финансовата помощ за Атина да възлиза на повече от 120 милиарда евро за три години.
Споразумението с МВФ идва ден след сблъсъците между полиция и протестиращи пред финансовото министерство в Атина. По време на безредиците беше атакуван луксозен хотел в столицата.
Хиляди гърци се включиха в протестите за Деня на труда първи май, организирани от синдикатите и левите опозиционни партии с плакати „Не пипайте правата ни. ЕС и МВФ - вън”. Демонстрантите хвърляха бутилки и камъни срещу полицията.
Безредици имаше и в Солун, където младежи нападнаха банки и бизнес офиси.
В страната има силно обществено настроение срещу свиването на доходите и повишаването на данъците. Гърците настояват правителството да вземе парите от богатите, а не от бедните работещи граждани.
Папандреу от своя страна предупреди гърците да се подготвят за тежък период. Той подчерта, че няма да се огъне пред опозицията и политическата цена на мерите за стабилизиране на страната.