Облечен в бяло, традиционния цвят за траур в Китай, бащата на 19-годишния Ма Сингкуан ридае пред портала на огромния комплекс за производство на електроника. Съпругата и дъщеря му са коленичили.
Ма е един от деветте служители, самоубили се в комплекса Foxconn тази година, повдигайки въпроси за грубата страна на живота в гигантския производител на електроника в Китай.
Родителите казват, че Ма, който беше открит в дъното на стълбище в кампуса през януари, е загинал при мистериозни обстоятелства и искат да знаят защо.
„Всичко, което искаме, е да знаем истината. Дори не искаме компенсация“, казва бащата.
Фабриката в Лонгхуа е собственост на Hon Hai Precision Industry Co, тайванския гигант, нает да произвежда компютри, конзоли, мобилни телефони и друга електроника за най-големите световни марки.
Директорът на Hon Hai Тери Гоу, един от най-известните тайвански бизнесмени, направи спешна обиколка с медиите на китайския комплекс в сряда, в резултат на безпрецедентната публичност и бурната обществена реакция на самоубийствата.
„Много съм притеснен от това, не мога да спя нощем“, казва Гоу, цитиран от Reuters. „От научна гледна точка не съм сигурен, че можем да предотвратим всеки случай. Но като отговорен работодател ние трябва да поемем отговорността да предотвратим колкото е възможно повече случаи“.
Залогът расте за Hon Hai и фирмата им Foxconn, които произвеждат за Nokia, Apple и други световни имена. Увеличават се призивите на активисти за глобален бойкот на различни продукти, например на последното поколение iPhone.
Списъкът с клиенти на Hon Hai е като „Кой кой е в бизнеса с електроника“ – от Apple, Hewlett-Packard и Dell до световните производители на мобилни телефони.
„Това, с което Hon Hai трябва да се справи в момента, е от съдбоносно значение. Ако не се справят, Nokia, HP и Apple може да спрат поръчките си“, коментира анализаторът от Тайван Андрю Денг.
Hon Hai и Foxconn попаднаха под обстрел заради суровата си и обвита в секретност корпоративна култура.
Работници извън комплекса в Лонгхуа реагират гневно срещу писмо, което изненадващо им било дадено за подпис тази нощ. То включва клауза, според която компанията няма да плати повече от законовия минимум за наранявания извън работното място.
Когато Гоу видя писмото, се извини и обяви, че то ще бъде изтеглено, наричайки езика му неуместен.
По време на обиколката Гоу предпочете да наблегне върху удобствата за работниците, включващи плувен басейн с олимпийски размери, банки, закусвални, озеленени алеи и нови спални за повечето от 400-те хиляди работници на Hon Hai в Южен Китай.
Освен това подчерта, че повечето от самоубийците са били в комплекса по-малко от шест месеца. 19-годишният служител, който скочи към смъртта си в началото на седмицата, е бил назначен миналия месец.
В комплекса, където репортерите можеха да разговарят свободно с работниците, много служители признаха за напрежението в работата и обясниха, че много от наетите във фабриките идват от по-слабо развити региони на Китай.
„Може би не могат да понесат стреса тук“, смята Танг Венянг, млада контрольорка от провинция Хунан, Централен Китай. „Това е добро място за работа, защото се отнасят с нас по-добре, отколкото в много други китайски фабрики“.
Apple оповестиха в сряда, че са разстроени от информациите за самоубийства и ще продължат да проверяват местата, където се произвеждат техните продукти.
„Ние сме разстроени и смутени от самоубийствата във Foxconn“, обяви в първия си публичен коментар по темата производителят на iPhone и iPad.
„Ние сме в директен контакт с висшия мениджмънт на Foxconn и вярваме, че се отнасят към проблема много сериозно“, пише в съобщение на Apple. В него се казва още, че компанията е изпратила собствен разследващ екип, който ще направи независима оценка на действията на Foxconn във връзка с „трагичните събития“.
Отделно Dell обяви, че разследва съобщенията за лоши условия на труд във веригата от техни доставчици.
„Очакваме нашите доставчици да поддържат същите високи стандарти за условия на труд, както в нашите собствени производства. Ние налагаме тези стандарти с редица инструменти, като кода за поведение в електронната индустрия, бизнес прегледи на доставчиците и одити“, пише в съобщение на компанията.
Тайванският офис на китайската централна власт поиска от Foxconn пълно разследване на самоубийствата, но обяви, че тайванските власти няма да правят разследване в Китай.
„Надяваме се, че съответните компании ще се грижат повече за служителите си“, каза Юнг Ю – говорител на най-висшия китайски административен орган в Тайван.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.