През седмицата от 11 до 17 юни широките пари (М3) променят посоката си на движение от предходните три седмици, отбелязвайки спад от 139,8 млн. лв. (0,6%) до 22,779 млрд. лв., показва статистиката на Българска народна банка. Изменението се дължи главно на понижението на квази-парите - със 127,2 млн. лв. Лек спад се наблюдава и при останалите компоненти на паричното предлагане, като М1 се понижава с 11,4 млн.лв, а репо-сделките - с 1,2 млн. лв.
След осемседмично покачване, през изминалата седмица нетните чуждестранни активи отбелязват спад в размер на 98 млн. лв. (0,8%). Нетните вътрешни активи също се понижават - с 41,7 млн. лв. или 0,4%. Тяхното изменение се дължи основно на намалението на вътрешния кредит с 220,4 млн.лв. (1,4%), при което се понижават както нетните вземания от правителствения сектор (със 163,4 млн. лв.), така и вземанията от неправителствения сектор (с 57 млн. лв.).
Паричната база бележи спад от 16,4 млн. лв., като банковите резерви намаляват с 52,1 млн. лв., а парите извън банките нарастват с 35,7 млн. лв. В резултат на едновременното намаление на широките пари и на паричната база, паричният мултипликатор бележи съвсем лек спад от 0,01 до 3,26 при разнопосочно движение на съотношенията пари извън банките към депозити и банкови резерви/депозити.
На междубанковия пазар лихвените проценти по депозити, средно-претеглени за всички матуритети, нарастват с 0,06, 0,05 и 0,01 процентни пункта съответно за сделките в левове, евро и щатски долари. Общият реализиран обем при трите валути намалява с 292,4 млн. лв., като най-голямо е намалението при търговията в евро (173,2 млн. лв.).
Промените са свързани с данъчните постъпления по сметки на правителството, плащанията по външния дълг на страната, отнемането на лицензията на Международната банка за търговия и развитие и изключването й като отчетна единица за паричната статистика, както и с продажбата на част от кредитния портфейл на търговските банки на нерезиденти.
Агрегат М1 (тесни пари) включва най-бързо ликвидните инструменти, използвани за разплащане (пари извън банките и овърнайт депозити в левове и чуждестранна валута).
Квази-парите и паричният агрегат М1 съставят паричния агрегат М2. Квази-парите се състоят от депозити с договорен матуритет до 2 г. и депозити, платими след предизвестие до 3 месеца.
Паричният агрегат М3 се формира от паричния агрегат М2 и по-ниско ликвидни финансови инструменти - издадени дългови ценни книжа до 2 г. и репо-сделки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.