България е на трето място сред 37 страни по обем на сенчестата икономика. През тази година тя заема около 37 на сто от родния Брутен вътрешен продукт (БВП), сочат данни от изследване на икономиста Фридрих Шнайдер от университета в Линц, Австрия, съобщава "Икономист", цитиран от БГНЕС.
Изследването показва, че на първо място сред проучваните държави е Латвия, чиято сенчеста икономика през тази година се очаква да надвиши 40 на сто от БВП. Второ място заема Естония с близо 40% скрита икономика.
В подреждането Шнайдер поставя на четвърто и пето място Турция и Гърция, следвани от Италия. Средният обем недеклариран бизнес според изследването е с дял малко над 20% от БВП.
Икономистът уточнява, че всяка държава има две икономики – официална и сенчеста. Официалната се измерва от държавата чрез брутния вътрешен продукт (БВП), постъпленията от данъци, осигуровки и други подобни, докато сенчестата са всички пари и работни места, които юридически не са обложени и обявени.
Шнайдер коментира, че ръстът на сивата икономика се дължи на финансовата криза, която принуждава все повече страни от ОИСР и ЕС да избягват допълнителната тежест на данъчното облагане, като прибягват до неформални сделки.
Според него сенчестата икономика може да действа като буфер в трудни времена като сегашните. Доклад на тема “Сенчестите икономики по света през периода 1999–2007 г.”, представен миналия месец, показа, че през 2007 г. сивата икономика е заемала 40% от БВП в повече от 50 страни по света.
В България недекларираният бизнес тогава е бил с дял от 41,2% от БВП. Румъния е зад нас в класацията с 38,9%, като дори Албания е имала по-нисък дял от страната и северната ни съседка – от 37,7 на сто от БВП. За периода начело на класацията е Грузия, където 72,5% от икономиката е на тъмно. Южната ни съседка Гърция се отчита със сенчеста икономика от 31% от БВП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.