Разходите на потребителите в САЩ се увеличиха за втори път през последните три месеца през юли, но с по-бързи темпове, отколкото нарастват техните доходи.
Това загатва, че недостигът на работни места в САЩ ограничава растежа на приходите на домакинствата и те покриват част от растящите си разходи с натрупаните преди това спестявания.
Индексът, който следи личните разходи на потребителите в САЩ, се повиши с 0,4% на месечна база през юли, след като остана без промяна през юни. Междувременно личните им доходи са нараснали с 0,2% на месечна база след нулевия растеж през юни.
По-бързото увеличение на приходите спрямо разходите е за сметка на личните спестявания. Делът им от разполагаемия им доход намалява значително до 5,9% през юли от 6,2% за юни, пише Bloomberg.
Увеличението на разходите е най-силното през последните четири месеца и се оказа малко по-голямо от пазарните очаквания. Липсата на нови работни места в щатската икономика обаче се очаква да ограничи растежа както на приходите, така и на разходите на потребителите през идните месеци.
Днешните данни показаха още, че индексът на потребителските разходи, който е един от трите основни измерители на инфлацията в САЩ, е ускорил темпото си на ръст до 1,5% на годишна база през юли от 1,4% за предходния месец. В резултат на това коригираните с инфлацията доходи на потребителите след данъчно облагане отчитат спад от 0,1% на месечна база, което показва, че покупателната способност на американците намалява.
Американската икономика отчете 1,6% ръст през второто тримесечие, което е значителна корекция на първоначално обявения ръст от 2,4 на сто.
Щатският долар поскъпва за първи път срещу еврото през последните четири дни днес и към 16:05 ч. българско време двойката EUR/USD се котира на ниво от 1,2694 долара за евро.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.