Валутните пазари са продължили да се разрастват през последните три години и оборотът се е повишил до рекордно високи нива към април 2010 г. Заради финансовата криза обаче темповете на растеж на валутната търговия са се понижили осезателно.
Това показа последното проучване на активността на валутните и деривативните пазари, което се извършва от Банката за международни разплащания (БМР) веднъж на всеки три години.
Среднодневният оборот на валутните пазари е нараснал с 20% към края на април 2010, като възлиза на рекордните 4 трлн. долара на ден.
Темповете на ръст обаче са намалели значително в сравнение със 72-та процента, отбелязани през трите години до 2007 г. Това се е случило благодарение на по-ниската волатилност на валутните пазари и разрастването на активността на хедж фондовете, отбелязва Bloomberg.
Намаляването на апетита за риск и голямата нестабилност на пазарите заради финансовата криза са се отразили на валутната търговия през последните три години. Еврото се повиши до рекордни нива срещу долара през 2008 г., след което поевтиня след фалита на Lehman Brothers през септември 2008 г.
През по-голямата част от 2009 г. курсът му се повишаваше, за да тръгне надолу през тази година заради фискалната криза в Гърция.
Според анализатори на Deutsche Bank кризата е довела до пълен хаос на валутните пазари, по-голяма нестабилност на курсовете и понижена ликвидност. Deutsche Bank е най-големият валутен дилър в света.
В края на август йената се повиши до 15 годишен връх срещу долара, а швейцарският франк нарасна значително до рекордни нива спрямо еврото, след като инвеститорите потърсиха в йената и франка убежище заради задълбочаващия се песимизъм за световната икономика.
На валутите на азиатско-тихоокеанския регион вече се падат 35,9% от среднодневния оборот на валутните пазари, което е рекордно ниво, откакто БМР започва проучването през 1998 г. За сравнение, делът им е бил 33% през 2007 г., а увеличението е първото от 2001 г. насам.
Великобритания запазва водеща позиция на най-голям световен център за валутна търговия, като базираните в страната банки увеличават дела си на пазара до 36,7% спрямо 34,6% през 2007 г. САЩ има 18% дял, следван от Япония, Сингапур, Швейцария, Хонконг и Австралия.
Проучването показа още, че доларът се е използвал в по-малък дял от валутните сделки през последните три години. Той участва в 85% от транзакциите в сравнение с рекордните 90% за 2001 г. Еврото е увеличило дела си на 39% от 37% преди три години.
Валутите на развиващите се страни също увеличават своя дял на пазара, начело с турската лира и корейския вон.
Спот сделките са 37 % от общия валутен оборот, а транзакциите, свързани централни банки, хедж фондове, пенсионни фондове, взаимни фондове и застрахователни компании, скачат с 42% до 1,9 трлн. долара, показва докладът.
Среднодневният оборот във Великобритания нараства с 25% през последните три години до 1,85 трлн. долара, а този в Япония нараства с 26 на сто. В Сингапур среднодневният оборот се повишава до 266 млрд. долара от 242 млрд. долара през април 2007 г.
Валутните пазари в Австралия продължават да се развиват с динамични темпове, като според Австралийската централна банка местната валута е вече пета най-търгуваната валута в света след щатския долар, еврото, йената и британската лира.
БМР е създадена през 1930 г. и играе ролята на централна банка за паричните власти в страните. Проучването на активността на валутните и деривативните пазари се основава на данни от 53 централни банки и монетарни институции.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.