Печалбите на зърнопроизводителите в България през 2010 г. са рекордно високи за всички времена, показва анализ на Investor.bg. Царевицата пък е най-печелившата култура у нас със 126 лв. печалба на декар в Централна Северна България (без Добруджа) и 144 лв. печалба на декар в Добруджа.
Рентабилността й е 160% в Добруджа и 140% в района около Добруджа.
На второ място, с печалба на декар между 90 и 100 лв., е слънчогледът. Следва рапицата със 70-78 лв. на декар и на последно място е пшеницата с 51-63 лв. печалба на декар, показват данните.
В калкулациите са включени приходите от субсидии (28 лв./дка) и разходите за рента (50 лв. в Добруджа и 20 лв. в Централна и Североизточна България (без Добруджа).
По-високата рентабилност в Добруджа се дължи на по-високите добиви и по-високите изкупни цени поради близостта до пристанищата. Тя се получава въпреки много по-високата рента в Добруджа спрямо другите райони на страната.
В полза на рентабилността в Житницата на България е и фактът, че там парцелите са по-големи, което улеснява логистиката и обработката на почвата.
Четирите агрокултури са основни в механизираното земеделие, като пшеницата има дял от 50% в сеитбооборота, царевицата и слънчогледът - по 20%, а рапицата - 10%.
Като цяло годината започна с очаквания за добри добиви и ниски цени на зърнените култури. Падналите валежи през пролетта и доброто развитие на пролетниците пък засилиха тези очаквания.
Смут и паника в зърнопроизводителите предизвикаха ежедневните валежи през юни и началото на юли. В този период жътвата на рапицата, ечемика и пшеницата беше прекратена. От влагата в класа, която се задържа дълго време, зърното покълна в различна степен. В резултат пшеницата стана негодна за мелене, което доведе и до по-ниски цени.
В средата на юли, на фона на непрекъснатите валежи в нашия район, започнаха да валят новини от Русия с друга насоченост, а именно незапомнена суша от много години.
Първоначално цените на пшеницата у нас стартираха на нива от 220 лв./тон. С напредване на новините за реколтата в Русия, Украйна, Казахстан и проблеми с наводнения в Канада и Китай ценовите нива рязко се повишиха до сегашните им размери (330 лв. за тон), въпреки влошеното качество на зърното. Добивите от различните култури са от добри до отлични.
Именно стечението на всички тези фактори на територията на България и черноморския регион доведоха до реализирането на рекордни печалби от зърно производителите.
Вижте още новини от икономика и политика
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.