Американският гигант Microsoft пласира успешно облигации на стойност 4,75 млрд. долара вчера. Част от емисиите бе купена от пазара при най-ниската доходност, предлагана някога от компания на американския пазар, съобщава Ройтерс.
Облигациите са били разпределени в четири емисии – с матуритет от три, пет, десет и тридесет години. Парите ще бъдат използвани за капиталови разходи, обратно изкупуване, придобивания и други цели, съобщават от Microsoft.
Вчера от компанията обявиха първо повишение на дивидента за последните две години.
Тригодишната емисия, която е в размер на 1 млрд. долара, е била пласирана с купон от 0,875 на сто, което е едва с 25 базисни пункта над американските правителствени облигации със сходен матуритет. Това е най-ниското ниво поне от 1970 година насам, когато Thomson Reuters започват да водят подобна статистика.
Купонът от 0,875 на сто означава, че Microsoft ще плаща лихва, по-ниска дори от тази, получавана по застрахованите от правителството спестовни сметки в САЩ. Към момента средната доходност на едногодишен депозитен сертификат е 1,2 на сто.
Microsoft набира средства, макар в баланса си да има колосалните 37 млрд. долара под формата на пари в брой. Това се прави, за да се извлекат ползите от ниските лихвени проценти на американския пазар. Сред причините за набирането на нови средства е и желанието за избягване на данъци.
Повечето от кешовите наличности на Microsoft са в чужбина и за насочването им към САЩ ще е необходимо да се плащат такси, обясняват анализатори, цитирани от агенцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.