Актьорът Дъстин Хофман се включи в оживените дискусии за по-строг контрол над огнестрелното оръжие в САЩ, като обвини Холивуд, че величае насилието и го героизира пред публиката, съобщи "Контактмюзик".
Американските режисьори "художествено" третират на екрана криминалното поведение, характерно за истинския живот. В резултат на това хората губят чувствителност и състрадателност, когато се сблъскат с тези проблеми. От друга страна актьорите, които отказват да се снимат във филми с огнестрелно оръжие, биват несправедливо дискриминирани от режисьори и продуценти, смята актьорът.
Хофман взе отношение след масовия разстрел в началното училище "Санди Хук" в Нютаун, при което бяха убити 20 деца и шест възрастни. Последва оживен дебат за по-стриктен контрол над оръжията в САЩ. Възникна и въпросът дали насилието във всекидневието не е свързано и с повсеместните брутални екранни внушения на киноиндустрията.
Хофман признава, че винаги е мразил да борави с оръжие във филмови роли и се е снимал с пистолети само в няколко ленти. Той призова кинодейците да не героизират екранните убийства с цел да забавляват публиката. "Не виждам нищо интересно в един револвер", сподели актьорът.
Оръжието е направено, за да убива. Хората рядко си дават сметка какво е да насочат дуло в слепоочието ти. Това се случи с мен точно след убийството на Джон Кенеди. Бях в Бостън. Всеки момент очаквах да премине куршум през главата ми. Никога няма да забравя това чувство!"
Тогава негов колега от театъра го заплашил с пистолет заради разправия, свързана с работата. Хофман обвинява Холивуд, че често прибягва до сцени на насилие, защото в повечето от случаите сценариите са слаби и по този начин се търси компенсация. "В киното оръжието се използва по "развлекателен" начин и няма нищо общо с ужаса от истинския живот.
То е опростено като в сценарий от комикс", казва актьорът. Колегата на Хофман Дензъл Уошингтън заяви след трагедията в Нютаун, че вече много по-внимателно ще подбира ролите си. Но на противоположно мнение са звезди като Арнолд Шварценегер и Самюъл Джаксън, които твърдят, че екранното насилие няма връзка с криминалната хроника от реалния живот.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.