Емблемата на световния цирк - "Цирк дьо Солей", след 36 години бляскави представления обяви фалит. Трупата беше принудена да съкрати 3500 работни места или около 90% от служителите си заради пандемията от COVID-19. Ще оцелее ли цирковото изкуство у нас?
"Фелини казва, че цирковото изкуство е най-трудното зрелищно изкуство, но то е културата на житейския опит на нацията. Тук е разковничето - културата. Оценката на народа - на тези, които обичат това изкуство. Защо фалира "Цирк дьо Солей" не е цирк, той е циркова индустеия. Да ръководиш 15 цирка, огромна циркова академия, стационарната сграда в Лас Вегас... Това нещо се движи от 10-12 000 души. Създаде се благодарение на разпада на соц. блока. Но всичко това се прави с пари, а "Цирк дьо Солей" се издържа с парите, които идват в касата. Защо не фалира руският цирк, защо не фалира китайският цирк? Когато се прави циркова индустрия, тя трябва да бъде държавна", обясни основателят на цирк "Балкански" акад. Александър Балкански в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той сподели, че техният цирк също е бил задегнат от ударите на коронавируса и по думите му уплашените хора няма да влязат никога в цирка. Колкото е по-голям е циркът, толкова по-лесно ще фалира, смята акад. Балкански.
"Обърнахме гръб на коронавируса. Започнахме много сериозни репетиции, съсредоточаваме се върху новото осветление, новите ефекти, новите костюми. Всеки е скътал някаква малка сумичка за черни дни. 2020 г. беше много важна, защото нашата фамилия навършва 200 години циркова дейност - 100 години в Русия и 100 години в България. Освен това нашият цирк става на 20 години. Моят син - Николай Балкански, навършва 50 години, от които 40 години на манежа. Толкова много юбилеи, трябваше да се представим много достойно", разказа още той.
Основателят на цирк "Балкански" обяви, че са решили да покажат събитието в съвсем нов вид купол. За целта са поръчали нова конструкция от Италия. Инвенстициите до момента са за 600 хил. лева, повече от половината са кредити.
"Заложих моята къща, за да може да получим 250 хил. евро кредити и да платим този цирк. Имах много разговори в Министерството на културата, имаше огромно желание от страна на министър Боил Банов да помогне на всички циркове. На организираната от министерството кръгла маса обаче се озовахме само аз и моите синове. Малките циркове са в сивата икономика, не са регистрирани в Съюза на артистите в България. 8 са, има още два, но те са толкова малки. След като игнорираш най-силните атракционни номера и не можеш да ги покажеш, какъв цирк си ти", сподели акад. Балкански.
Той признава, че любовта към цирковото изкуство го крепи, а манежът, на който е прекарал 70 години, е неговият дом.
"Циркът се е родил на улицата и все някой ден ще се върне обратно на улицата. В цирковия живот най-важна е борбата. Или ще бъдем, или въобще няма да бъдем. Балкански ще бъдат такива, каквито са били", допълни основателят на цирк "Балкански".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.