Как ще промени София, ако стане кмет, разкрива кандидатът на БСП Георги Кадиев пред Investor.bg
Г-н Кадиев, кои ще са основните ви цели, ако станете кмет на София?
Мотото на кампанията ми е „Променяме София“ и първото нещо, което искам да променим, е да вкараме гражданите в управлението на столицата чрез създаването на квартални съвети, през които да минават всички решения на Столичната община. Така ще знаем мнението на хората. Видях това в Страсбург и Брюксел, където тази система работи от 20 години. Така хората ще знаят и усетят, че кметът не е техен цар, а техен слуга.
Във всяка една сфера има проблеми. На първо място е сигурността. Ще увеличим чувствително броя на служителите на общинската полиция, ще увеличим бюджета за сигурност, ще създадем доброволни отряди с участие на полицаи. Ще отделим средства за камери, осветление, огради на училища и детски градини. Искам хората в този град да са спокойни, че някой се грижи за тяхната сигурност.
Залагам и на силна програма по жилищна политика - предвиждам строителство на 4 хил. общински жилища, чрез използване на ЖСК, публично-частно партньорство, собствени инвестиции на общината. Те ще са не за социално слаби и роми, а за млади семейства и научни работници, за да възстановим академичния дух на София.
Ще построим и 12 хил. места в детските градини за периода на мандата, което е по 3000 места на година, или разход от около 15 млн. лв. на година. Предвидил съм го в проектобюджета, който вече готвим. В момента се правят по 1500- 2000 места на година, а нашата амбиция е в рамките на следващите 3 години да приключим с този проблем.
Друг проблем е транспортът. В програмата ми е заложено закупуването на 100 нови возила – трамвайни мотриси, тролеи, автобуси, развиване на третата метролиния и удължаването й до Враждебна, а по възможност и до Кремиковци, за да се обхванат северните райони, които в момента имат големи проблеми с транспорта до София.
В програмата си съм заложил 30 хил. работни места, защото безработицата започва да става проблем в София. Много често ме питат „Откъде тези 30 хил. работни места?“. Има 64 общински дружества. Вие да сте чули някое от тях да има програма за стипендии, за стажове, за първа работа на млади хора след завършване на университет? Какво пречи да започнат да правят такива програми? Топлофикация София има 3 хил. служители, като от тях 400 са централна администрация. Имат 20 юрисконсулти, а в същото време взимат външни фирми за юридически услуги. Вместо това могат да се създават нормални работни места.
Не обичам да говоря празни приказки, затова в програмата ми съм сложил числа, за да могат хората след 4 години да видят какво е направено и какво не е. Донякъде си създавам проблем на себе си, но считам, че така е правилно. Затова искам конкретика, затова казах, че ще се отчитам всяка година. Затова искам квартални съвети и градски обществени съвети - за да има пълна прозрачност и постоянно да сме под погледа и натиска на хората.
Ще стигнат ли парите, с които общината разполага, за да осъществите всичко заложено в програмата ви?
Срещнах се с кмета на Брюксел, който е град, сравним със София. В него има 2 500 общински полицаи, а тук те са едва 110. 20% от бюджета на Брюксел е за сигурност, а тук е 0,5%. За мое най-голямо учудване се оказа, че бюджетът на Брюксел е 700 млн. евро, а градът е много по-чист, по-добре уреден, с по-добра инфраструктура, с по-добър градски транспорт. За сравнение, бюджетът на София е 650 млн. евро. Разликата е, както ми каза кметът на Брюксел, че „при нас корупция няма“. Това, което се случи с така наречените „брокери“, показва, че Столичната община е едно блато, в което виреят всякакви екземпляри. Как да искаме администрацията да работи и хората да ни вярват, като заплатите им са по 500 лв., а общински съветници са искали 500 хил. евро от собствения си кандидат за президент?
Как ще се справите с корупцията?
Единственият начин да ограничим корупцията е като се направи общината максимално прозрачна, с максимален достъп на хората до информация. Трябва гражданите да знаят какви решения гласува общинският съвет, да знаят лично всеки един общински съветник как е гласувал, да имат пълен достъп до заседанията на Столичния общински съвет (СОС), какъвто в момента нямат. Хората трябва да могат да търсят в интернет цялата информация по отношение на докладите на общината, мотивацията за определено решение на СОС.
Няма да е лесно, но както се казва, рибата се вмирисва откъм главата и се отмирисва откъм главата. И този процес вече е започнал, чрез създаването на Столичен граждански съвет, който инициирах преди 6 месеца и в който са над 80 организации.
Да разбираме, че активно ще работите за изграждането на електронна община?
Това беше един от скандалите в Столичната община, тъй като фирма на бивша съдружничка на председателя на СОС Андрей Иванов спечели един от търговете за системен интегратор. Тази фирма за 3 години взе 3,6 млн. лв. и написа един доклад от 300-400 страници. Сега се прави нова процедура за още 3 години за следващ системен интегратор и следващ период. Предложих тя да се отмени, докато не минат изборите и докато Андрей Иванов вече не е председател на СОС и ГЕРБ не управлява общината.
Изграждането на електронна община е задължително, защото в нея са включени и местните данъци и такси, възможността да си плащате задължения към други райони, което в момента не е разрешено.
Първият компонент е електронната община, а вторият - електронната демокрация. Това означава допитване по електронен път до хората. Освен това всяко затваряне на общината и непрозрачността води до корупция.
Ще си върнете ли и как контрола над Общинска банка?
Контролът над Общинска банка не е върнат, защото договор, подписан от преден кмет и преден председател на СОС, е предвидил всяка промяна в устава и всяка промяна в Надзорния съвет да става с три-четвърти от гласовете. Столична община има малко под три четвърти и миноритарният собственик, с неговите 27%, блокира всяко едно решение. Единственият начин да се премине през този проблем е или добра воля на миноритарния собственик, който да се съгласи на промяна в устава, или чрез Българската народна банка (БНБ), която има правото служебно да променя и устава, и надзорния съвет, ако има риск за банката или неизпълнение на основни критерии.
Общото събрание на акционерите на Общинска банка е насрочено за 14 октомври и общинските съветници имат мандата да поискат промяна в устава на банката и в Надзорния съвет. Ще видим как ще завърши тази сага. Трябва да се направи всичко възможно Столичната община да си върне контрол и да се държи наистина като мажоритарен собственик.
За такса смет, за нуждата от нов устройствен правилник и презониране на София вижте в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.