IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Руски парижани си построиха Айфелова кула

В село Париж, Челябинска област, има около 800 къщи, повечето едноетажни, а стационарните телефони са точно три на брой

Руски парижани си построиха Айфелова кула

В Париж тържествено бе открита Айфеловата кула. Това, безусловно, не би било новина, ако не съществуваше една малка подробност: Париж е село в Нагайбагски район, Челябинска област, Русия. И кулата в тукашния Париж е по–малка от оригинала шест пъти.

На върха на съоръжението има апаратура за безжична връзка на компанията "Южно-уралски мобилен телефон". Тя вече устрои за парижаните голям празник.

„Ние съвсем не сме парижани“ - уточнява дядо Владимир Вдовин. - „Ние сме парижци! И селото ни е почти град, само къщите са по–ниски“.

В село Париж живеят нагайбаци – потомци на татарите. През 1736 година Ана Йоановна ги определила с указ за казаческо съсловие.

На 30 март 1814 година казаците – нагайбаци в състава на руските войски триумфално влезли в столицата на Франция. А когато се върнали в родината си, за проявена храброст и героизъм във войната с Наполеон, получили изключителното право да кръстят селото си Париж.

В Париж има около 800 къщи, повечето едноетажни. Селото не е газифицирано, няма водопровод. Стационарните телефони са три – в училището, в музея и в административната сграда, но за 2000 – те жители има почти 500 мобилни телефона.

Копието на Айфеловата кула е на улица „Съветска“ в центъра на селото, редом до паметника на загиналите във Великата Отечествена война. За откриването й специално са асфалтирали улицата и са украсили фасадите на къщите. Сега в селото чакат наплива от туристи.

„От нас до Челябинск са само 370 километра“ - каза кметът на селото Марин Хасанов. - И нашенци, и чужденци идват. Но преди само до табелата „Париж“ идваха – погледат, снимат се – и назад. А сега, разбира се, и в селото ще влизат", сигурен е той.

Освен кулата парижците са готови да показват на туристите и музея си. Той съхранява спомени от всички етапи от историята на селото. Основаването, преименуването, революцията, гражданската война, колективизацията.

„Сега трябва да построим хубаво кафене, а също и гостилница“, каза Марин Хасанов "Туристически маршрут вече сме разработили, имаме си и природни забележителности, допълни той.

Построяването на Айфеловата кула е струвало 12 милиона рубли. А обикновената кула за мобилната връзка струва 8 милиона. Сега от компанията на мобилния оператор се шегуват, че е време да построят в челябинското село Берлин Бранденбургски порти, а в село Москва – Спаска кула.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Любопитно
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата