Семейните разправии не само водят до нервни разстройства, но и до втвърдяване на кръвоносните артерии, смятат учените. При това конкретните причини за увреждане на здравето зависят от пола. До такъв извод са стигнали изследователи от университета Юта в САЩ, наблюдавали 150 двойки, съобщи BBC.
По думите на учените, при жените артериите страдат, когато единият партньор проявява враждебност, а при мъжете–при опита на едната половина да контролира другата.
Учените изследвали 150 семейни двойки, в които поне единият от съпрузите да е на повече от 60 години. На всички са заплатили за участие в експеримента.
Никой от тях по–рано не е страдал от сърдечно–съдови заболявания. Всяка двойка била помолена да избере тема, по която имат разногласия–пари, роднини, деца, отпуски или домашни дела. Докато те обсъждали спорните въпроси, учените снимали с камери, а после пускали записите на студенти по психология.
Учените отбелязали и факта, че двойките спорят „по – тихо“, отколкото вкъщи, защото знаят, че ги наблюдават. Психолозите квалифицирали произнасяните фрази като доброжелателни или враждебни, покорни или доминиращи.
Например, фрази като „понякога си толкова глупав“ или „ти винаги на всичко гледаш от лошата страна“ били класифицирани като враждебни и доминиращи.
Всички участници в експеримента били проверявани за наличие на различни симптоми. Анализирайки резултатите, учените забелязали, че у жените, които по – често от другите прибягват до враждебни нападки, се наблюдава по – висока степен на калциране. Това означава, че в артериите им, по които постъпва кръвта в сърцето, калциевите налепи нарастват по- бързо.
Изследователите също забелязали, че най – високо ниво на калций имат жените, които по – често от другите се държат агресивно и враждебно или чийто мъже са такива.
В същото време втвърдяване на артериите се наблюдават у мъже, които проявяват желание да доминират или контролират или чиито жени са такива.
Най – агресивните двойки били посъветвани от учените да се обърнат към семейна консултация.
Нивото на калция в артериите на нито един от участниците в експеримента не е достигнало критически показатели, но някои от тях били посъветвани да се обърнат към лекуващия си лекар.
„Разногласията са неизбежна част от отношенията между хората - каза професор Тим Смит, ръководещ експеримента. - Макар че имаме възможност да спорим без да навреждаме здравето си, съблюдавайки начина, по който разговаряме по време на спор“.
„Сърдечните заболявания при хората възникват по различни причини – обясни професор Смит. - Ако някой ме попита: „Какво мога да направя на първо място, за да се погрижа за сърцето си?“, аз ще отговоря: не пушете, занимавайте се със спорт и се хранете разумно. Но и фразата: „внимавайте за отношенията си“ също ще присъства в списъка ми със съвети“ - подчерта ученият.