Астрономическата обсерватория към Софийския университет "Св. Климент Охридски" дава възможност утре на столичани да наблюдават частично слънчево затъмнение.
Всеки желаещ ще може безплатно да наблюдава природното явление чрез два малки телескопа и екран, които ще бъдат поставени навън пред обсерваторията. Любителите на природния феномен трябва да носят и специалните защитни очила, които могат да се купят за около 4 лева в оптичните центрове.
Частичното слънчево затъмнение ще може да бъде наблюдавано от цялата територия на България. За София началото му е в 12.38:42 часа, а краят му е в 15.04:58 часа.
Петима астрономи от Института по астрономия при БАН ще наблюдават пълното слънчево затъмнение от град Сиде, Турция. Астрономическата експедиция се ръководи от н.с. д-р Петър Духлев, научи БТА от астронома Момчил Дечев, член на научния екип.
Учените ще наблюдават поляризацията на слънчевата корона на разстояние до 5 слънчеви радиуса и ще й направят спектрални изследвания. Събраната информация ще бъде обработена и представена на международни научни конференции, както и ще бъде публикувана в наши и чужди специализирани издания.
Слънчево затъмнение се получава, когато дискът на Луната се намира пред диска на Слънцето. При пълното слънчево затъмнение Луната преминава по по-близката до Земята част от орбитата си. Частично затъмнение се наблюдава, когато Луната преминава по по-отдалечената от Земята част от орбитата си.
На 29 март пълното слънчево затъмнение ще бъде видимо от вътрешността на тесен коридор, който по дължина пресича приблизително половината от Земята, поясни Дечев. Пътят на лунната сянка започва на 29 март в Бразилия в 8.36 часа по Гринуич, пресича Атлантика, Северна Африка и Централна Азия, където ще завърши в 11.48 часа по Гринуич - на северната граница на Монголия.
Преминавайки между островите Крит и Кипър, лунната сянка ще достигне южния бряг на Турция в 10.54 ч. по Гринуич. Централната линия на лунната сянка ще лежи на около 70 километра източно от град Анталия, откъдето затъмнението ще може да се наблюдава в продължение на 3 минути и 45 секунди.
Последното пълно слънчево затъмнение бе на 11 август 1999 г. То беше наблюдавано от Европа, Западна Азия и Северна Африка. Тогава атмосферните условия над Черно море и Балканския полуостров бяха идеални за наблюдение, припомни астрономът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Утре ще наблюдаваме частично слънчево затъмнение
Частичното слънчево затъмнение ще може да бъде наблюдавано от цялата територия на България; за София началото му е в 12.38:42 часа
28.03.2006 | 15:00 ч. Обновена: 05.12.2024 | 22:07 ч.
Новини
-
Джесика Алба прави опит да спре слуховете за предстоящ развод с Кеш Уорън
-
Индийска драма: Чичо се опита да отрови гостите на сватбата на племенницата си
-
Светът е близо до нарушаване на Парижкото споразумение
-
Снимки от пожарите в Калифорния от борда на МКС
-
Румъния иска от ЕК още 3 години работа на ТЕЦ-овете си
-
Софийски колорит: Токачки живеят на улица между кооперации в "Лозенец"
-
Нахлуването на Тръмп в Гренландия ще бъде "най-кратката война в света"
-
"Шенген, Менген – йок Шенген!", на границата в Русе пак е хаос
-
200 души се събраха през Спешния център в Сливен заради случай на починал човек
-
Войната в Украйна не може да приключи с руски Крим
-
Нахлуването на Тръмп в Гренландия ще бъде "най-кратката война в света"
-
Войната в Украйна не може да приключи с руски Крим
-
Украинската армия няма идея накъде да се оттегли след загубата на Курахово
-
Петков на излизане от СГП: Обвиняем съм вече
-
Костадинов като Тръмп, иска Македония и Южна Бесарабия към България
Любопитно
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата