Екип от изследователи разработиха иновативен за България 3D модел на човешки епидермис с цел проучвания в областта на медицината и фармацевтичната индустрия.
"Стареенето на кожата е част от голямата тема за стареенето на човека. Имаме молекула, в момента провеждаме изпитвания. Надяваме се, че тя ще покаже потенциал", каза ръководителят на отдел "Растителна клетъчна биотехнология" в Центъра по растителната системна биология и биотехнология (ЦРСББ) проф. д-р Милен Георгиев в съботното издание на "България сутрин".
Специалистът споделя, че кожата е най-големия орган, който е подложена на въздействие на различни лъчи и на околната среда.
“Когато е изложена на ултравиолетова светлина, кожата индуцирано старее. Нашето желание с разработването на модела беше да разберем какви са детайлните механизми на процесите на стареене. Синята светлина също се имитира от слънцето, но и от електронните устройства. Нашата кожа най-бързо старее, затова интересът е насочен към това дали можем да забавим процеса с използването на природни вещества", обясни д-р Георгиев.
Генетично ли е стареенето
В някои случаи има патологии, които водят до т.нар. преждевременно стареене, изтъкна специалистът пред Bulgaria ON AIR.
"80% от дълголетието се дължи на начина ни на живот. Кожата старее най-рано, най-бързо. Видимите прояви на стареенето започват от 18-20-годишна възраст. Работим по специфичен вид мед, който установихме, че удължава живота на моделния организъм с 30%. Надграждаме изследванията в посока на това, че искаме да сме независими от суровината", обяви той.
По отношение на инвестициите, свързани с дълголетието, проф. Георгиев коментира, че ЕС изостава в сравнение със САЩ и страните от Югоизточна Азия.
"България и ЕС изостават. Но все повече се провокира интересът, дори и на компаниите, които инвестират", допълни той.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.