Така наречените “слънцефари”, проект на Националната комисия за борба с раковите заболявания и катедрата по физика на Университета в Сантиаго, показват различен цвят в зависимост от степента на риск при излагане на слънце.
Както и при уличните светофари, зеленият цвят показва липса на опасност, жълтият- че не трябва да се седи на слънце повече от 30 минути, дори със слънцезащитни кремове, а червеният цвят – че е задължително да се седи само на сянка, защото ултравиолетовите лъчи са изключително вредни.
Новите устройства са разположени на 13 различни места в Чили, по плажовете и из най-посещаваните туристически места, тъй като в момента в Чили е разгара на лятото.
“Новите устройства се приемат много положително от хората, дори има молби за поставяне на “слънцефари” и на други места.” -обяснява Каталина Агосин-президент на Комисията за борба с раковите заболявания.
Чили е изключително засегната от озоновата дупка, която се отваря всяка година през пролетта и лятото в Южното полукълбо над Антарктика и Южния полюс.
Според международни проучвания, Пунта Аренас, на 2 180 км. на юг от Сантяго, е най-засегнатият град в света от опасните лъчи UV-B. А според проучване на катедрата по дерматологиа на Университета в Чили, броят на хората, заболели от рак на кожата в последните години, е скочил с над 100%.
От 2001 година насам Чили води усилена кампания, чиято цел е да насочи вниманието на хората към опасността от ултравиолетовите лъчи на слънцето и да ги научи как да се предпазват.
Ако тази кампания е успешна, “слънцефари” ще бъдат инсталирани в спортните центрове, най-посещаваните от туристи места и курортите в цялата страна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.