Апаратът Venus Express, който изучава Венера, се спусна на 75 км в атмосферата на планетата и установи, че връхните й слоеве са с 60% по-ниска плътност, отколкото се смяташе досега. Това открива нови възможности за продължаване на срока на работа на сондата, която може да се скрие там от влиянието на Слънцето, съобщава пресслужбата на Европейската космическа агенция (ESA), цитирана от РИА Новости.
Сондата Venus Express е пусната от ESA през ноември 2005 г. Апаратът пристигна при Венера през април 2006 и започна детайлно изучаване на атмосферата на планетата. През юли-август 2008, октомври 2009 и февруари и април 2010 апаратът се е „потапял“ в атмосферата.
Сондата е провела 10 сложни измервания, които показват, че на полюсите на планетата атмосферата е с около 60% по-малка плътност. Според учените това може да означава, че там текат някакви неочаквани природни процеси. Следващата седмица сондата отново ще се „гмурне“ в атмосферата на Венера на 165 км, за да продължи изследванията.
Апаратът, разработен за решаване на други задачи, няма инструменти за пряк анализ на състава и плътността на атмосферата, затова учените оценяват всяко съпротивление, забавящо сондата при движението й в атмосферата.
Плътността на атмосферата има решаващо значение за групата по управление на проекта, която сега изучава възможността за намаляване на височината на орбитата, за да се продължи срокът на живот на Venus Express. В точката на максимално отдалечаване от планетата притеглянето на Слънцето влияе на сондата и я измества от орбитата й, затова на всеки 40-50 дни се налага двигателите й да се включват, за да се коригира.
Горивото за тази операция ще стигне едва до 2015 г., ако не се намали височината на орбитата, използвайки съпротивлението на атмосферата на Венера. Както отбелязват учените, с тази сложна и потенциално опасна за Venus Express не трябва да се бърза.
„Имаме стриктно разписание, тъй като трябва да проведем още редица изследвания. Ако експериментите покажат, че можем безопасно да проведем тази маневра, може да намалим височината на орбитата в началото на 2012 г.“, заключават специалисти от проекта на ESA.