Индия възнамерява да изпрати мисия към Марс през 2030 г. Това заяви Абдул Калам, бивш президент на страната, а сега ръководител на индийския научен институт за космос и технологии, пише Lenta.ru, като цитира местното издание The Times of India.
Не се уточнява дали става въпрос за пилотирана или безпилотна мисия. През 2006 г. Индийската космическа агенция (ISRO) огласи планове да отправи към Червената планета пилотирана експедиция през 2012-2013 г., но по-късно това намерение не беше потвърдено. В края на 2009 г. ръководителят на ISRO Мадхаван Наир заяви, че през 2010 страната ще пусне в орбита първия научен спътник (което още не е факт), а научните цели на мисията към Марс още не са определени.
Сега Индия активно развива своята лунна програма. На 22 октомври 2008 г. в Космоса беше изпратена първата лунна сонда „Чандраян-1“ Планираше се тя да работи на лунна орбита две години и за това време да състави подробна карта на лунната повърхност, както и да изучава химическия състав на земния спътник. Мисията на сондата обаче беше прекратена предсрочно – учените загубиха връзка с апарата.
Пускането на следващата лунна сонда под името „Чандраян-2“ е предвидено за 2013 г. По-рано беше съобщено, че това може да стане едва през 2015 г. Освен това Индия планираше същата година да изпрати в Космоса гаганавти (космонавти на санскрит).