Френската ядрена корпорация Areva и Комисариатът по алтернативни енергоизточници и атомна енергия на Франция (СЕА) подписаха споразумение за началото на изследване и разработка на реактор на бързи неутрони от четвърто поколение с натриев топлоносител, се казва в съобщение на атомния концерн от сряда.
Реализацията на споразумението ще позволи на френското правителство през 2017 г. да вземе решение за целесъобразността на строителството на този демонстрационен образец.
„Съвместната реализация на договора ще донесе уникални навици и опит в областта на проектирането на ядрени реактори. Areva ще отговаря за разработката на ядрената паропроизвеждаща инсталация, спомагателното оборудване и системите за управление. СЕА на свой ред ще се заеме с разработката на общия проект и установяването на активната зона на реактора и горивото“, се отбелязва в съобщението.
Същевременно завършват преговорите по основната инженерна работа, в частност по строителството и производството на турбините. Очаква се в работата на първия етап да вземат участие над 250 души (към края на 2010 г.), а към края на 2012-а броят им да се увеличи до 350 души.
Завършването на първия етап от предварителното проектиране на реактора Astrid е планирано за 2012 г. (стадий AVP1), вторият етап трябва да приключи през 2014 г. (AVP2). Общата инвестиция в проекта до 2017 г. е 652 милиона евро. Планираната мощност на реактора е 600 МВт.
Съвременните реактори на топлинни, или бавни, неутрони работят с обогатен уран-235, чийто дял в природния уран е 0,7%. „Бързите“ реактори използват за гориво уран-238 (той е 99% от добивания уран), което позволява да се употреби неизползваният досега уран-238.
В момента единственият работещ „бърз“ реактор – БН-600, се намира в белоярската АЕЦ. Там се строи по-мощен реактор – БН-800.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.