Всяка десета скалиста планета, обикаляща около звезда като Слънцето, може да има голям естествен спътник като Луната, съобщи Би Би Си.
Нашата Луна е непропорционално голяма. Тя надхвърля една четвърт от земния диаметър. Досега специалистите мислеха, че това е уникално. С компютърни симулации за образуването на планетите обаче, швейцарски и американски учени доказаха, че силните удари, от какъвто се е образувала Луната, може да са доста разпространени.
Резултатите могат също да насочат към планети с подходящи условия за живот.
Миналата година учени от университета на Цюрих и от университета на Колорадо направиха серия от симулации, за да установят как планетите се образуват от газ и скални парчета. Екипът използва тези резултати за входящи данни за втора серия от симулации, с които да търси вероятността големи сблъсъци да образуват големи естествени спътници като земната Луна.
Смята се, че Луната се е образувала рано през историята на Земята от сблъсъка й с планета с размера на Марс. Така около Земята се е появил диск от разтопен материал, от който с времето се е оформила Луната.
Резултатите от симулациите показват, че шансовете да се образува система от планета с повече от половината от земната маса и спътник с повече от половината от масата на Луната, е едно на 12, допълва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.