IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Юпитер е бил на позицията на Марс

Едва след това се завърнал в сегашната си много по-отдалечена позиция

Юпитер е бил на позицията на Марс

Юпитер вероятно се е доближил до Слънцето в началото на сформирането на Слънчевата система, преди да мигрира към сегашната си орбита, съобщи сп. "Сианс е авнир".

Наблюдаването на екзопланети позволи да се установи, че някои планети могат да се преместят и да се доближат до своята звезда.

Тази тяхна "способност" е взета предвид при съставянето на някои модели за сформирането на Слънчевата система. Те позволяват да си дадем сметка за разпределението на обектите в нея, например за наличието на Куйперовия пояс оттатък орбитата на Нептун, на разстояние 30-150 астрономически единици (1 астрономическа единица = 150 милиона км) от Слънцето.

Френско-американски изследователски екип, включващ Алесандро Морбидели от Обсерваторията на Лазурния бряг, фокусирал вниманието си върху тази хипотеза и предлага модел за сформирането на Слънчевата система, при който Юпитер е мигрирал към Слънцето и стигнал до позицията на Марс - на 1,5 астрономически единици от Слънцето, преди да се върне в сегашната си много по-отдалечена позиция.

По време на този преход Юпитер е изтласкал цялата изпречила се на пътя му материя, образувайки диск от материя, широк 0,3 астрономически единици. Според предишни изследвания на Брад Хансен този диск вероятно е бил люлка на планетите от земен тип.

В центъра на диска, където е концентрирана материята, вероятно са се намирали "тухличките", нужни за изграждането на Венера и Земята - двете най-големи планети от земен тип в Слънчевата система. Вътрешният и външният ръб на диска вероятно са генерирали сформирането съответно на Меркурий и Марс.

След сформирането си Сатурн на свой ред се преместил към Слънцето. Под въздействието му Юпитер променил посоката си на движение и се върнал в сегашната си позиция, на около 5 астрономически единици от Слънцето. Цифрови симулации показаха, че тази теория допуска съществуването на астероиден пояс между Марс и Юпитер.

Според въпросния модел гигантски планети в Слънчевата система са се преместили така, както са направили някои планети, орбитиращи около други звезди, заяви Шон Реймънд. Новият модел обяснява първите няколко милиона години от живота на Слънчевата система. Учените вече се опитват да включат в този модел и сформирането на Уран и Нептун. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър", информира БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата