Междупланетният автоматичен апарат на НАСА "Вояджър-1", чийто полет продължава 33 години, всеки момент може да пресече физическите граници на Слънчевата система, отвъд пределите на които започва междузвездното пространство. Границите са достигнати по-рано, отколкото се предполагаше според предварителния график. Това показват последните данни от борда на "Вояджър-1" и на автоматичната междупланетна станция "Касини", която орбитира около Сатурн, съобщи ИТАР-ТАСС.
Бордовите инструменти на "Вояджър-1" през декември миналата година показаха, че скоростта на летящите от Слънцето заредени частици (слънчев вятър) е спаднала до нула, съобщиха от НАСА. Стагнацията на този показател е продължила най-малко до февруари тази година. Това показва наличието на обширна и неизвестна преди "преходна зона" на края на Слънчевата система.
"Тази граница може да бъде пресечена само един път. Налице са първите признаци, че този момент е близо" - заяви Том Кримигис от Лабораторията за приложна физика към университета "Джон Хопкинс" в щата Мериленд.Анализът на данните от приборите на "Вояджър-1" и на "Касини" показва, че границата на междузвездното пространство с хелиосферата е на 16-23 млрд. км от Слънцето. Най-точното прогнозно разстояние е 18 млрд. км. А "Вояджър 1" се намира на около 18 млрд. км от нашето светило.
"Тези изчисления показват, че ние сме близо. Колко близо обаче, не знаем" - уточни колегата на Кримигис Ед Стоун от Калифорнийския университет в Пасадена. Ученият е на мнение, че "Вояджър-1" ще премине границите много скоро, тъй като на всеки 3 години космическият апарат оставя зад себе си милиарди километри.
Близнакът на "Вояджър-1" - "Вояджър-2", ще премине границите на Слънчевата система по-късно. Сега той се намира приблизително на 14 млрд. км от Слънцето, добави БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.