В броените дни, оставащи до изстрелването на последната космическа совалка, расте чувството за несигурност относно космическото превъзходство на САЩ и за бъдещето на космическата програма на НАСА, пише Ройтерс.
Ако всичко върви по план, петък сутринта ще бъде изстреляна последната космическа совалка "Атлантис" на 12-дневна мисия до Международната космическа станция и с това ще бъде сложен краят на една ера в космическите полети с хора на борда.
Астронавти ветерани не крият опасенията си, че в американската космическа програма цари пълно объркване, а с изпращането на совалките в музея ще започне и залезът на американското лидерство в космоса.
Един от високопоставените служители на НАСА не скри критичното си отношение към "липсата на далновидна политика" и адекватно ръководство от страна на Вашингтон. Но на официално ниво ръководителите както в Белия дом, така и в НАСА, застъпват становището, че за Америка все още има светло бъдеще в космоса.
НАСА просто се преоборудва, твърдят отговорните лица, като припомнят, че космическото ведомство планира да използва бюджета от спрените совалки за разработката на космически апарати, които да пътуват отвъд 354-километровата зона на Международната космическа станция, недостъпна за совалките.
"Когато чуя някой да казва, че с края на совалките ще настъпи и краят на нашите полети с човек на борда в космоса, просто се питам тези хора дали не живеят ...на някоя друга планета", заяви миналата седмица ръководителят на НАСА Чарлз Болдън.
Според официални източници изпращането на совалките в музея ще удължи експлоатацията на Международната космическа станция до 2020 г., пет години отвъд бюджетните прогнози. Но това, което най-много притеснява космическите привърженици, е дупката във времето, която ще се очертае след спирането на совалките и пускането на новата генерация космически кораби.
"Всички станахме жертва на недалновидната политика на Вашингтон спрямо НАСА и това се отразява на всички нас!", заяви пред своя екип ръководителят по изстрелването на совалките НАСА Майк Лайнбах по време на една от последните тренировки миналата седмица.
"Притеснен съм, че нямаме по-добро ръководство. През цялата история на нашата космическа програма винаги сме имали друг проект, на който да стъпим, след като предишният е приключил", добави Лайнбах.
НАСА отчита като голям успех построяването в орбита, главно благодарение на совалките, на Международната космическа станция - един проект, струващ 100 милиарда долара и обединил усилията през последните 11 години на 16 държави. Но след като изграждането й беше завършено, НАСА възнамерява полетите до нея за смяна на екипажите да бъдат поверени на частни компании, но никоя от тях няма да е готова за това преди 2015 година,
отбелязва Ройтерс.
Междувременно САЩ ще бъдат принудени да плащат на Русия, за да доставя астронавтите им на борда на станцията, като за всеки от тях цената е над 50 милиона долара.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.