Нова програма за мобилен телефон, разработена от японската компания Fujitsu и университета в Нагоя, ще може да определя мошеника по гласа и да предупреди собственика на телефона за опасност, се съобщава в прессъобщение на компанията.
Новата технология моментално анализира телефонния разговор и по честотата на повторение на ключови думи, вибрациите на гласа на събеседника определя степента на заплаха за собственика на телефона той да стане жертва на измама.
Нещо повече, анализирайки интонацията, промяната на силата на гласа и продължителността на паузите в разговора от страна на потенциалната жертва, технологията определя доколко човекът е готов да се поддаде на измамника и в прекия смисъл бие тревога: на екрана на телефона светва надпис „рискът от измама е голям“. Новата технология може да определи измамата с точност до 90%.
Разработчиците смятат, че човек невинаги е в състояние да определи по гласа доколко чисти са намеренията на събеседника му.
Новата система може да предпази възрастните хора, които най-често стават жертва на мошениците, пише РИА Новости. Методите на измамниците са най-различни. Това може да е молба от „внука“, който катастрофирал, да бъдат дадени пари на „пострадалия“, чийто човек ще дойде всеки момент или искане да бъде преведена определена сума на „кредитори“ за различни изгодни предложения от „агенти на застрахователна компания“ или „банкови служители“. Всички тези случаи на измама ги обединява едно – те започват с телефонно обаждане.
Според полицията, която редовно провежда кампания за защита на старците от измамници, жертви на измамите стават преди всичко хора, които под натиск от страна на мошениците бързат да преведат парите, не обръщайки внимание на подозрителните несъвпадения или странните отговори на „фалшивите“ внуци и застрахователни агенти.
По-нататък се предвижда системата да бъде усъвършенствана, като сигналът за тревога ще бъде предаван по електронната поща или с SMS на телефона на роднини на възрастните.
За момента системата е разчетена преди всичко за всички видове смартфони, но след това тя ще може да бъде използвана и на стационарни телефонни апарати.
До септември новата технология ще бъде изпробвана в полицейското висше училище в Япония и в няколко банки в Нагоя. Ако експериментът се окаже успешен, тя скоро ще може да бъде приложена от японските мобилни оператори.
Въпреки усилията на полицията само през миналата година общата сума на щетите от телефонни измами възлиза на 12,7 милиарда йени /около 155 милиона долара/.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.