Преди няколко месеца големите американски компании, като Facebook, Google, eBay, Twitter, протестираха, пускаха реклами, писаха петиции и заплашваха с прекъсване на дейността си заради американските проектозакони Sopa и Pipa.
Заедно с милиони интернет потребители те спряха Sopa и Pipa, защото не пожелаха да възприемат възможната цензура на мрежата.
Сега обаче американският републиканец и член на Конгреса Майкъл Роджърс внася нов проектозакон и вече събра повече от 100 привърженици в камарата на представителите.
Проектът HR 3523 със заглавие Cyber Intelligence Sharing and Protection Act, накратко Cispa, буди тревожни спомени за Sopa и Pipa, пише в свой анализ германският Die Zeit.
От текстовете на проектозакона личи, че Cispa трябва да служи за насърчаване на размяната на конфиденциални и други информации за „киберзаплахи“ между американските власти и компаниите. „И за други цели“, пише почти в началото на текста.
Дори само това допълнение ясно показва онова, което е толкова опасно в Cispa: неяснотата и липсата на точно определение за термините.
Electronic Frontier Foundation (EFF) предупреди, че Cispa е толкова общо обхваната, че може да бъде използвана срещу сайтове като The Pirate Bay или WikiLeaks и може да доведе до мащабен мониторинг на интернет.
Според законопроекта дружествата ще могат да използват всички видове системи за киберсигурност, за да събират информация за заплахи за техните права и собственост. Тази информацията те могат да споделят с други компании и правителството на САЩ. И дори трябва да бъдат насърчавани да го правят.
Доставчиците могат дори да заключват потребителски акаунти или да блокират достъпа до сайтове като The Pirate Bay, пише EFF.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.