IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Телепортацията. Доскоро на филми, отскоро реалност

Проектът "Beaming" – страхотен и страховит

Очаква се технологията да напредне все повече. Снимка: Reuters

Очаква се технологията да напредне все повече. Снимка: Reuters

Първо бяха мобилните телефони, после уеб камерите и Skype, а сега сме на прага на друга голяма стъпка, която обаче повдига редица правни и етични въпроси.

Телепортирането е на път да излезе от границите на научната фантастика и поне донякъде да се превърне в реалност, пише Би Би Си.

"Beaming" е името на нов проект, който се финансира от Европейската комисия и трябва да изобрети начин, по който хората да могат да посетят отдалечено място чрез интернет и изцяло да се потопят в атмосферата му.

Посетителите може би ще бъдат прехвърляни до желаната дестинация чрез аватар или робот, свързани с истинския човек.

Технологията напомня на разработени вече игри, които пренасят движенията на тялото в играта. Роботи, 3D очила, спецкостюм със сензори ще бъдат използвани, за да се създаде богато и реалистично преживяване, което наподобява действителността.

Комплектът става все по-евтин, а анализаторите смятат, че скоро голяма част от обикновените домакинства ще имат възможност да изградят "стая за пренасяне" в домовете си.

Водещият проекта Мел Слатер прави разграничение между новия проект с телепортацията и игрите, които те пренасят във виртуален свят.

При новата технология за разлика от виртуалните светове на компютърните игри роботът или аватарът взаимодействат с реални хора в реално място.

Слатер и екипът му са телепортирали хора от Барселона до Лондон в специално разработена пещера, а и са ги въплъщаващи като робот и аватар.

Технологията може да се използва при войници, които са на мисия извън страната си. Така те ще могат да получат усещането, че са при близките си у дома. Същото важи и за бизнесмени, които ходят на дълги командировки в чужбина.

Виртуален доктор пък може да посещава пациенти, ако те не са в състояние на пътуват.

Новата технология обаче отваря големи врати и към престъпността. Повишава се рискът от сексуални посегателства и дори виртуални изнасилвания.

Според правни анализатори технологията може да генерира нова кибер престъпност.

Истинският човек, който седи зад аватар, извършил престъпление, може да живее в различна държава, в която действат съвсем други закони.

Така всеки ще може да открадне нечия виртуална самоличност, а в бъдеще и истинската му персоналност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата