Американската компания "Спейс Екс" успешно изстреля частния космически кораб "Дракон" в изпитателен полет до Международната космическа станция от Кейп Канаверал, съобщиха световните агенции.
За извеждането в орбита на кораба капсула беше използвана ракетата носител "Фалкон 9". "Дракон" трябваше да се отправи към МКС миналата събота, но изстрелването му бе отменено в последната минута заради повишеното налягане в един от двигателите на ракетата носител.
Полетът е изпитателен. За първи път частна компания изстрелва ракета с кораб към Международната космическа станция (МКС). Успехът на мисията ще сложи началото на нова ера в американската космическа програма, в която частни космически кораби ще превозват астронавти и товари до МКС до пет години.
Този преход се подготвя още от средата на предишното десетилетие, когато президентът Джордж Буш взе решение да бъдат изтеглени от употреба совалките и да бъдат насочени повече ресурси на НАСА към усвояването на далечния космос. Като прехвърля изстрелванията на кораби към МКС на частния бизнес, "НАСА освобождава ресурси да се фокусира върху изследвания зад ниската околоземна орбита за първи път от 40 години", каза главният съветник на президента Барак Обама по научните въпроси Джон Холдрън.
"Спейс експлорейшън текнолъджис" или "Спейс Екс" е първата от няколко частни компании, които искат да поемат доставките до МКС. НАСА предупреждава, че това е само тестови полет.
"Трябва да внимаваме да не приемем, че успехът или провалът на частните космически полети зависи само от един единствен опит - каза Майк Суфредини, мениджър на програмата на НАСА за МКС. - Демонстрационните полети невинаги протичат, както е планирано".
"Дракон" ще лети към МКС два дена. След това един ден ще упражнява маневрите на разстояние от 2,5 км, преди НАСА да даде сигнал за приближаване за скачване. След това каргото – половин тон храни и други ежедневни неща, ще бъде разтоварено.
Капсулата ще се разкачи от МКС след около две седмици, за да се приводни с малък товар в Тихия океан край калифорнийския бряг.
Капсулата "Дракон", която е за многократно използване, може да транспортира товар от шест тона, а по-късно, към 2015 г., и седем астронавти.
Височината й е 5,9 м, а широчината 3,6 м. Обемът й е 6,8 куб. м. Това, което я отличава от другите кораби, е, че може да връща на Земята оборудване от МКС и материал от космически експерименти като совалките. Руските, японските и европейските капсули не могат да правят това, защото изгарят при връщането си към Земята. Руските кораби "Союз", които превозват астронавтите, нямат достатъчно място.
Ракетата "Фалкон 9", която също е частна, е с два сегмента. Дължината й е 48,1 м, а диаметърът 3,66 м. Тя се задвижва от девет двигателя "Мерлин" с течно гориво - смес от кислород и керосин. Оттласкващата й сила при изстрелването е 387,3 тона. Максималният полезен товар, който може да носи е 9,8 тона. Първото й успешно изстрелване беше на 4 юни 2010, последвано от второ на 8 декември 2010 г.
Първоначално изстрелването на "Дракон" беше насрочено за 30 април, а после за 7 май, но и двата опита бяха отложени с цел по-щателна проверка на софтуера на кораба.
За разработването на кораба НАСА е сключила договор със "Спейс Екс" за 3,5 милиарда долара. Тази сума трябва да осигури 12 полета на "Дракон". Подобен договор има сключен и с корпорацията "Орбитал сайънсис".
Ако демонстрационният полет на "Дракон" е успешен, първата мисия на "Спейс Екс" за зареждане на МКС ще бъде осъществена още през лятото.
НАСА зависи сега от руските кораби "Союз", за да изпраща свои астронавти до МКС поне до 2015 г., отбелязва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.