Европейски спътник GOCE с тегло около 1,1 тона се очаква да достигне повърхността на Земята тази нощ, съобщиха Би Би Си и РИА "Новости".
Според прогнозата на Стратегическото командване на САЩ космическият апарат ще навлезе в атмосферата на 10 ноември в 23.02 часа по Гринуич (01.02 часа българско време на 11 ноември). Точността на прогнозата засега е малка - плюс-минус 16 часа. Ако спътникът навлезе в атмосферата в точно обозначеното време, точката на навлизане ще се намира над територията на Бразилия. По данни на Европейската космическа агенция /ЕКА/ GOCE се намира на орбита с височина около 160 километра.
Според специалистите на ЕКА по-голямата част от спътника с дължина 5,3 метра трябва да изгори при навлизането си в атмосферата на Земята.
Части от него обаче с тегло до 200 килограма по всяка вероятност ще достигнат Земята. Спътникът GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer) на ЕКА е изстрелян през 2009 година с ракетата "Рокот" от космодрума "Плисецк", за да изследва морското ниво, циркулацията на водите в океаните и гравитационното поле на Земята.
От март 2009 г. GOCE е на ниска околоземна орбита, на височина, която е изключително малка за изследователски спътник.
Неговият градиометър - инструмент, който позволява да се измери гравитацията във формат 3D, даде възможност да се картографират с безпрецедентна точност вариациите в земната гравитация. Учени използваха също данни, събрани от GOCE, за да създадат първата световна карта с висока резолюция на границата между земната кора и земната мантия. GOCE освен това стана първият "сеизмограф на орбита", след като регистрира звукови вълни, получени в резултат на силното земетресение в Япония на 11 март 2011 г.
Първоначално бе планирано мисията GOCE да продължи 20 месеца, но ЕКА я удължи до края на 2012 г., след като се оказа, че консумацията на гориво е по-малка от очакваното.
Впоследствие височината на спътника над Земята бе намалена от 255 км на 224 км. На 21 октомври спътникът изчерпа запасите си от гориво и започна да пада към Земята, пише БТА.