Международна група астрономи получи нови изображения на обекта Хербиг-Аро 46/47 ( HH 46/47). Това е млада звезда, обкръжена от бързо разширяващ се облак от газ. Заради наличието на плътна "стена" до него той е получил асиметрична форма. Наблюдението е направено с радиотелескопа АЛМА и с космическата инфрачервена обсерватория "Спитцър", съобщи The Astrophysical journal.
HH 46/47, както и другите обекти Хербиг-Аро, представлява звезда, която изхвърля активно вещество в протопланетния облак. Част от обкръжаващия газ се поглъща от звездата, а част се изхвърля отвъд пределите на системата на две струи, ориентирани по продължението на оста на въртене на звездата. При предишни наблюдения са били направени серия от снимки в различен диапазон, но толкова високо качество на изображението е постигнато едва сега. Новите данни позволяват точно да се определи скоростта на изтичане на газа и показват, че тя е много по-висока от предишните измервания.
От голямата скорост следва, че потокът е по-турболентен, тъй като от ламинарно течение към завихрено е свързан именно с повишението на неговата скорост. Астрофизиците поясняват, че голямата турболентност води до появата на нехомогенности в газа, от които с времето могат да се образуват точки на растежа на
други звезди.
Изучаването на обектите Хербиг-Аро ще позволи по-добре да си представим как се е зародила Слънчевата система.
Обектите Хербиг-Аро са едни от най-кратко съществуващите - само няколко хилядолетия. Затова астрономите понякога успяват да открият разлики между снимките, направени с интервал само няколко години.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.