Учени от 17 страни са прегледали 125 000 различни изследвания върху 561 вида животни и растения. Сега сезонът започва с 6-8 дни по-рано отколкото преди 30 години, твърдят експертите.
В региони, като Испания например, където температурите отбелязват най-голямо покачване, пролетта идва две седмици по-рано, отколкото преди 30 години.
Откритията са основани на най-голямото световно проучване върху промените в повтаряемите природни явления, като например цъфтежът на растенията.
Учените са открили още, че началото на есента е отложено със средно три дни. Проучването, публикувано в списание Global Change Biology, осигурява доказателства, че промените в климата влияят върху настъпването на различните сезони.
Изследването показало, че 78% от всички процеси на разлистване, цъфтеж на растенията и раждането на плодове се случват по-рано всяка година.
Според ръководителя на екипа д-р Спаркс, дивият кестен, който вирее навсякъде на Стария континент, е особено добър индикатор.
Той допълни, че се надява откритията да привлекат вниманието на хората върху потенциалните последици от промяна в климата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.