Какво иска Uber от Китай? Ако компанията за споделено пътуване избегне възможността да бъде забранена в азиатската страна, ще се е справила по-добре от гиганти като Google, Facebook, Twitter и Dropbox. Но Uber може да просперира, само ако остави на заден план това, което я направи известна, пише в свой анализ за Bloomberg Дейвид Фликинг.
Главният изпълнителен директор Травис Каланик възнамерява да инвестира 1 млрд. долара в Китай тази година. Целта на компанията е да отнеме лидерската позиция на Didi Kuaidi, конкурентната китайска услуга, подкрепяна от технологичните гиганти Alibaba и Tencent. Каланик разчита на подкрепата от Baidu и твърди, че Uber има 30-35% пазарен дял, но изостава от Didi Kuaidi в набирането на средства.
Най-новото препятствие на пазара е възможната забрана за ползването на частни автомобили за таксиметрови услуги и необходимостта шофьорите да преминават тестове. Това ще представлява проблем както за Uber, така и за Didi Kuaidi, особено за услугите People's Uber и Uber X, които позволяват на непрофесионални шофьори да возят хора в рамките на услугата.
Uber обещава да се съобрази с новите изисквания. Именно справянето с регулациите стои в центъра на това как компанията успява да пробие на толкова много пазари толкова бързо. В САЩ, където компанията защитава интересите на потребители срещу силно обвързаните помежду си предприятия и мъртвата хватка на държавата, Uber успя да се превърне в корпоративен герой. В Китай компанията рискува да изглежда като дисидент.
Притеснението на Китай за запазването на контрола над пазарите може да се усети ясно в изявлението на транспортното министерство по повод предложените нови правила.
Предлагането на субсидии за шофьори, за да спечели пазар дял – практика, следвана както от Uber, така и от Didi Kuaidi, засяга „социалната стабилност“, твърдят от министерството. В речника на китайските бюрократи се крият няколко още по-заплашителни фрази.
Не е трудно да се разбере защо глобалните амбиции на Uber включват дял от китайския пазар. Страната представлява най-големият пазар на автомобили, а регистрациите на коли се увеличават със среден темп от 26% между 2000 и 2010 г.
Този темп се забави до средно 7,2% през последните 5 години. Тъй като пътната мрежа става все по-натоварена, а градовете - изпълнени със смог, страната трябва да намери начин да превозва повече хора по-ефективно.
Най-добрият вариант за Uber в Китай на този етап е по някакъв начин да постигне немислимото и да възпре някак новите правила на Пекин, преди да са приети окончателно, или да се превърне в поредната таксиметрова компания на един пазар, доминиран от местни играчи. Това е въпрос на оцеляване, но въпросът е и какво ще спечели компанията, ако оцелее в Китай, но загуби душата си?
Повече новини за технологии можете да прочетете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американските военни се подготвят за продължителни операции срещу Иран
Германия и Франция разговарят за нова рамка за сигурността в Европа
Трейдърите увеличават залозите си за три понижения на лихвите от Фед през тази година
Данни за забавяне на инфлацията в САЩ успокоиха разпродажбите на технологичните акции
Украински оператори на дронове разбиха войници на НАТО по време на учение
Образователните програми в Европа са достъпни, дори безплатни в повечето страни
"Това не го казвай": Безплатни тестове и кампании срещу ХИВ в цялата страна
Рецепта от тефтера на баба: Питка за Голяма задушница
HelpBook: Глутница бездомни кучета във Варна
Константин Стойков преди SENSHI 30: Готов съм да прибера пояса
37-и нов за ЦСКА в Първа лига този сезон?
Целта пред ЦСКА: 15 точки преди Лудогорец!
Ще се лее кръв: Майк Тайсън потвърди за боя с Флойд Мейуедър
Няма по-добър от Веласкес! ЦСКА ще направи Левски шампион!
Ясно е кой извежда ЦСКА с капитанската лента + СНИМКА
Дневен хороскоп за 14 февруари, събота
Любовен хороскоп за 16 – 22 февруари
Какво се прави на Голяма задушница – обичаи и поверия
Нумерологична прогноза за 14 февруари
5 цветя, които са задължителни за всеки дом
Таро карта за 14 февруари, събота
Огнеборците потушиха 43 пожара през последното денонощие
Слънчево време в почти цялата страна днес
Допълнителни курсове на автобуси във Варна заради Голяма задушница днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (14 февруари)
Виц на деня - 14 февруари
Времето във Варна на 14 февруари 2026
Мисията Crew-12 излетя към Международната космическа станция
Окото на Сахара: Геоложка мистерия, видима от Космоса
Възможно е извънземните вече да знаят за нас
Момче от Америка откри фосил на 48 милиона години насред пустиня
Уникално: Слънцето се усмихна на Земята
Най-усмихнатата гора на планетата: Кой създаде 90-метров емотикон от дървета