Едно от нещата, на които сме ставали свидетели в миналото в сферата на научната фантастика явно вече става реалност - оптичният специалист Ерик Трембла представи уникална контакна леща, която ще дава на собственика си телескопично зрение, съобщава TheNextWeb.
Контактната леща първо е била представена миналата година на годишната среща на Американската асоциация за напредък на науката (AAAS) в Сан Хосе, Калифорния. Нейн прототип е създаден още през 2013 г., но този е в пъти по-малък - дебелината му е 1,55 мм и разполага с много тънък, рефлекторен телескоп, който ще позволи на ползващия лещата да гледа надалече с едно намигване.
Телескопичните лещи съдържат т.нар. "склерална леща", която подобрява зрението чрез компресия на роговицата и е открита в края на 19-ти век от франзуцина Юджийн Калт. Тя е по-голяма като диаметър от популярните лещи, но е изключително подходяща за определени случаи като хора с неправилна форма на роговицата.
Как точно се получава зрението, все едно потребителят има вграден бинокъл? Малки вградени в лещата огледала си "подхвърлят" уловената светлина едни към други, като така разширяват размера на гледаните обекти - увеличават изгледа, все едно носим не много силен бинокъл или лупа.
Другo важно подобрение е достъпът до кислород. При създаването на твърдите контактни лещи материалът, от който са били изработени е бил непропусклив към кислород. След това технологиите се развиват и се създават газопропускливите лещи - такава е идеята и тук. В лещата има миниатюрни въздушни канали, широки около 0,1мм, които позволяват на кислорода да преминава през лещите.
Над лещата пък е поставено умно стъкълце, което ще реагира на намигванията, позволявайки на потребителя да преминава от нормално зрение към телескопично зрение без особено усилие.
Новите лещи ще бъдат в огромна помощ на над 285 млн. души по света, които страдат от дегенерацията на макулата. Това е заболяване, което уврежда малка област в центъра на ретината, позволяваща да се виждат подробностите от заобикалящия ни свят ясно и в краен случай води до ослепяване.
И в днешно време има решение за това състояние, но то е под формата на неудобни и груби очила, които имат основен недостатък - не следят движението на очите, което изисква постоянното им наместване. Телескопочните лещи решават този проблем, тъй като следят това движение и така много по-лесно ще се разпознават лица и обекти от заобикалящата среда.
Бионично око ни дава телескопично зрение?
Лещата би била решение за близо 300 млн. души по света
07.03.2016 | 16:30 ч. Обновена: 04.12.2024 | 06:22 ч.
Image Credit: Eric Tremblay
Напиши коментар
Към коментарите
-
Тъкър Карлсън ще пита Лавров отиват ли Русия и САЩ към ядрен конфликт
-
Путин иска офанзивата на бунтовниците в Сирия да приключи бързо
-
Облачно ще е днес, в равнините ще има мъгли
-
Бориславова: ПП няма да се среща с Борисов, неспособен е да се отдели от Пеевски
-
Офанзивата на джихадистите засилва влиянието на Турция в Сирия
-
От Москва се заканват: Скоро Румъния ще бъде част от Русия
-
Путин за Румъния: Не им хареса резултата, решиха отново да броят
-
Проф. Рачев: Без сняг за Коледа, зимата ще е топла
-
Северозападът е бил райска градина: Сензациите от Козарника, Оходен и Майор Узуново
-
Гръцки евродепутат се скара на колегите си от РСМ: Езикът ви е на 90% сходен с българския
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата