Руският президент Владимир Путин подписа спорния "антитерористичен" закон, приет от долната и горната камара на руския парламент в края на юни, въпреки критиките от страна на опозицията и сериозните опасения, изразени от руски телеком и интернет компании, съобщава Reuters.
Новият закон, който Едуард Сноудън нарича "нов руски Big Brother закон", е насочен към тези, които са замесени в организирането на "международен тероризъм", неговото финансиране и "необявяване", т.е. към хора, които знаели нещо, но не са съобщили. На правоприлагащите органи ще им бъде предоставян достъп до съобщенията на кажи-речи всеки потребител, за което няма да има нужда от съдебен надзор.
Няколко ключови разпоредби ще засегнат директно интернет и телеком индустрията. Сред тях е изискването операторите и интернет компаниите да съхраняват записи на всички обаждания и съобщения за период от 6 месеца и да ги предоставят на Федералната служба за сигурност (руската разузнавателна служба), която трябва да има пълен достъп до тях по всяко време.
Дмитрий Песков, секретар на президента, посочва, че Путин "е наредил на правителството стриктно да следва прилагането на новото законодателство, за да се сведат до минимум възможните рискове, свързани с разходите по изпълнението му, използването на вътрешно оборудване за съхранение на информацията или други рискове."
Санкциите при липса на кооперативност от страна на компаниите предвиждат до 1 млн. рубли или около 15 хил. долара. В закона не се споменава за чия сметка ще са допълнителните разходи, които ще се появят за компаниите, за да спазват наредбите. За потребителите пък се предвижда до 7 години затвор при подстрекаване към тероризъм и до 1 година затвор, ако потребител е видял такъв тип съобщения, но не е съобщил на властите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.