Близо 54% от родителите, чиито деца ползват интернет, контролират софтуера, който се инсталира на компютрите, което е ръст спрямо 41% спрям 2000-та година.
Най-често правила за ползване на интернет се поставят от родители, които самите те ползват в мрежата. Близо две-трети от тях заявяват, че се стремят да контролират и ограничават в известна степен сърфирането на децата си. Близо три пети от родителите държат домашните си компютри в общи помещения, като всекидневните си например.
Много често обаче тинейджърите, които имат времево ограничение за ползване на интернет от своите родители, избягват това посредством ползването му от външни източници като училище или интернет клубове.
Майките са по-склонни от бащите да поставят ограничения за интернет ползване, като по-младите родители се опитват да поставят филтри, с които да попречват на децата си да посещават порнографски сайтове и други страници, за които считат, че биха навредили на психиката на децата им.
В тази насока близо 62% от родителите признават, че редовно проверяват какви сайтове са посещавали децата им, въпреки че едва една трета от тинейджърите смятат, че родителите им предприемат такива мерки.
Някои родители обаче се съмняват дали времевото ограничение на децата им е достатъчно добра мярка за възпитанието. Това според тях може дори да има обратно въздействие, тъй като подрастващите могат да търсят достъп от други места, където не са контролирани от никого.
Изследването е проведено на случаен принцип чрез звънене по телефона на 1 100 тинейджъри на възраст между 12 и 17 години и техните родители.
В същото време изследването сочи, че расте и процентът на възрастните хора в САЩ ползващи интернет. Проучване, направено сред 2 201 възрастни сочи, че 26% от хората на възраст над 65 години ползват интернет, което е ръст от 22% през март миналата година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.