Беше година, в която нищо не изглеждаше сигурно.
Хакерските атаки се появяваха на бял свят една след друга през 2017 г. - от пробива в Equifax, който компрометира почти половината население на САЩ до огромните атаки, които струваха на компаниите милиарди долари, пише CNN.
Всичко това подчерта проблемите с уязвимостта на личната ни информация. Повечето от инструментите, използвани от правителствените хакери, станаха публични, и е по-лесно отвсякога да се създаде и разпространи зловреден софтуер или да се откраднат данни от компании. Същевременно фирмите все по-често стават жертва на подобни случаи.
А се задават още.
“Докато пренасяме бизнеса си все повече онлайн, а престъпниците осъзнават стойността на данните, които организациите опазват, виждаме повече големи компании да стават жертва на пробиви, виждаме по-сложни пробиви”, коментира Марък Нуниковън, вицепрезидент облачни проучвания в компанията за сигурност Trend Micro.
В частност ransomware атаките (при които хакерите искат пари, за да отключат файловете ви) стават все по-чести.
Анализ на фирмата за антивирусен софтуер Bitdefender откри, че плащанията заради ransomware са достигнали 2 млрд. долара през 2017 г., или два пъти повече отколкото през 2016 г. Междувременно Trend Micro прогнозира, че световната загуба от друга нарастваща тенденция - компрометираните имейли, ще надминат 9 млрд. долара през следващата година.
Ето и кои бяха най-големите хакерски атаки на 2017 г.
Equifax
Киберпрестъпници атакуваха Eqifax, една от най-големите кредитни фирми. Това се случи през юли, а в резултат бяха откраднати данните на 145 млн. души. Този пробив е смятан за един от най-лошите за всички времена заради обема на чувствителната информация, която е засегната. Компанията разкри информация за случая цели два месеца по-късно. Случаят обаче може да има ефект с години, защото откраднатите данни могат да бъдат използвани за кражба на идентичност.
Пробивът в Equifax засили притесненията за обема на информацията, която брокерите събират за своите клиенти. Тя може да варира от списъци с имейли, рождени дати и други лични данни. Фирми като Equifax, TransUnion и Experian продават тези данни на клиенти, като банки например, така че те да могат да научат повече за вас. Дали се прави достатъчно, за да се опазва тази информация на сигурно място, е под въпрос.
Вече бившият главен изпълнителен директор на Equifax подаде оставка, след като атаката беше разкрита. Той даде показания по случая и обвини служител, който е бил уволнен, за провала в сигурността. Обществото все още не знае кой е отговорен за атаката.
Yahoo
Компанията майка Verizon обяви през август, че всеки един от общо 3 млрд. акаунта на Yahoo е бил хакнат през 2013 г. - три пъти повече, отколкото се смяташе в началото. През ноември бившият главен изпълнителен директор на Yahoo Мариса Майер каза пред Конгреса, че компанията е открила пробива чак през 2016 г., когато обяви, че са компрометирани 1 млрд. акаунта. Yahoo все още не знае кой е отговорен за всичко това.
Отделно канадски хакер се призна за виновен, че е участвал в друг голям пробив в системите на Yahoo от 2014 г. Този път са били компрометирани 500 млн. акаунта. Хакерът ще чуе присъдата си през февруари.
Останалите големи атаки вижте в продължнението на материала в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.