В нашето съвремие технологиите вече се развиват с огромна скорост – роботи, изкуствен интелект, добавена реалност, сложни уреди, които работят с гласови команди... Сценарият, в който именно технологиите ще вземат хляба измежду пръстите на работещите, сякаш изглежда все по-възможен.
Мнозина се притесняват, че с развитието в сферата човешката ръка ще стане напълно ненужна, а други пък развиват конспиративни теории и предупреждават обществото за наближаващ робопреврат, в който машините напълно ще ни подчинят.
Има и друга гледна точка, обаче – технологиите определено са в помощ на хората.
Учените от института по роботика към БАН работят усилено за усъвършенстване на роботите – асистенти. Те ще ни напомнят да пием лекарствата си, ще набират спешния телефон 112 при нужда. Към момента от института имат два подобни робота, които използват сензорна система, която може да определи позицията на всеки човек. Сканират обектите и могат да ги заобиколят. Роботите се използват и за помощ на деца. Дори детски психолози могат да използват технологиите отбеляза доц. Александър Кръстев от Института по роботика към БАН.
Пред Bulgaria ON AIR той сподели за пилотно изследване в два центъра за деца със специфични образователни потребности.
"Децата приеха робота като жив субект. Те много му се радваха. Надявам се в обозримо бъдеще тези технологии да станат достъпни за всички. Засега цената им е прекалено висока", каза доц. Кръстев.
"Преди година спечелих проект "Робоакадемия". Използваме с моите възпитаници 3D принтиране за създаване на роботите. Създаваме роботи с много проста конструкция. Този тип технология навлиза страшно много в нашия живот. Има полза в медицината, образованието и още сфери. Идеята на роботите е да помагат на хората. Да се обърнат срещу нас е слабо вероятно", допълни доц. Иван Чавдаров от Института по роботика към БАН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.