IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Очакват ни проблеми с GPS на 6 април

Възможни са различни грешки във всички системи

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Проблеми в GPS системите по целия свят са възможни на 6 април, съобщава Дарик. Причината е, че броячът на седмиците в по-старите устройва ще се занули.
 
GPS е радионавигационна система от 24 сателита в орбита около земята. Сателитие  имат атомни часовници, които се синхронизират един с друг, както и с часовниците на  земята. Сателитът излъчва радиосигнал, който носи информация за времето и координатите му и се приема от GPS устройствата на Земята. На базата на тези данни може да се определят и точните координати на GPS устройството. Това и причината, поради която отклонение
в часовника може да доведе до грешки в определянето на локацията.

 

Оказва се, че някои от по-старите модели GPS устройства отброяват седмиците с 10-битов параметър. Така лимитът в отброяването е максимум 1023. На 1024-ата седмица броячът се занулява, а  устройството ви казва, че актуалната дата е с близо 20 години по-стара.  Тези периоди от по 1024 седмици са по-познати като GPS епохи. Последната такава започва на 6 януари 1980 години и свърша на 21 август 1999г.

По този календар излиза, че втората GPS епоха ще приключи след точно три дни - на 6 април 2019г.
 
По-новите устройства  поддържат 13-битов параметър за отброяване на седмиците.  Това позволява увеличаване на лимита, който достига до 8192. Това са около 157 години. 
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата