След шестмесечна мисия на борда на китайската космическа станция "Тянгун" ("Небесен дворец"), трима тайконавти се завърнаха на Земята. Е Гуанфу, Ли Цун и Ли Гуансу се приземиха на площадката "Дунфън" във Вътрешна Монголия, слагайки успешен край на своята космическа мисия.
В края на април, тайконавтите излетяха с космическия кораб "Шънчжоу-18", за да изпълнят серия от дейности по поддръжката на орбиталната станция и различни научни експерименти. През май те записаха в историята най-дългата космическа разходка, осъществена от Китай.
Космическа станция, която бе завършена преди две години, е ключов елемент в амбициите на Китай да се утвърди като световен лидер в изследването на непознатото. През последните години, космическа програма вече се похвали с успешни мисии – върна проби от Луната и приземи марсоход на Марс. Голямата цел е да изпрати човек на естествения ни спътник до 2030 г., което ще направи Китай втората държава след САЩ с подобно постижение.
Смята се, че „Тянгун“ е символ на китайската космическа мощ, а тричленния ѝ екипаж се сменя на всеки три до шест месеца. След завръщането на Е Гуанфу, Ли Цун и Ли Гуансу, на борда вече работи нов екипаж от мисията "Шънчжоу-19". Той включва Цай Сюйхъ, Сун Линдун и Ван Хаоцзе, третата жена от Китай, изпратена в космоса. Те ще продължат научната работа, ще провеждат космически разходки и ще инсталират оборудване за защита на станцията от космически отломки.
През април, служител на китайската космическа агенция разкри, че се е наложило „Тянгун“ да извърши няколко маневри, за да избегне космически отломки. Частично е загубила мощност, когато захранващите кабели на слънчевото крило са били ударени от тях, според доклад на агенция Синхуа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.