Първият в света дървен сателит, построен от японски изследователи, беше изстрелян в космоса във вторник в ранен тест за използване на дървен материал при изследване на Луната и Марс, пише Ройтерс.
LignoSat ще бъде изстрелян до Международната космическа станция с мисия на SpaceX и по-късно пуснат в орбита на около 400 км (250 мили) над Земята.
Наречен на латинската дума за "дърво", LignoSat с размер на длан има за задача да демонстрира космическия потенциал на възобновяемия материал, докато хората изследват живота в космоса .
„С дървен материал, материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим къщи, да живеем и работим в космоса завинаги“, каза Такао Дои, астронавт, който е летял на космическата совалка и изучава човешки дейности в космоса в университета в Киото.
С 50-годишен план за засаждане на дървета и изграждане на дървени къщи на Луната и Марс, екипът на Дой реши да разработи дървен сателит, сертифициран от НАСА, за да докаже, че дървото е материал за космически цели.
„Самолетите от началото на 1900 г. са направени от дърво“, каза професорът по горски науки от университета в Киото Коджи Мурата. „Дървен сателит също трябва да е осъществим.“
Дървото е по-издръжливо в космоса, отколкото на Земята, защото няма вода или кислород, които да го изгният или възпламенят, добави Мурата.
Дървеният сателит също минимизира въздействието върху околната среда в края на живота си, казват изследователите.
Изведените от експлоатация сателити трябва да навлязат отново в атмосферата, за да не се превърнат в космически отломки . Конвенционалните метални сателити създават частици алуминиев оксид по време на повторно влизане, но дървените просто биха изгорели с по-малко замърсяване, каза Дой.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.